Šerpu téměř rozdrtil balvan na svazích Mount Everestu – na jeho záchranu se museli složit horolezci z jiných expedic

Výhled k Everestu

Šerpu téměř rozdrtil balvan na svazích Mount Everestu – pokud však čekáte vděčnost expedice, jíž zajišťoval potřebnou podporu, mýlíte se.

Jde o případ z roku 2012, ovšem od té doby se situace na nejvyšší hoře světa téměř nezměnila. A o co vlastně šlo?

Lakpa Nuru a zákeřný balvan

Šerpa jménem Lakpa Nuru měl zkrátka a dobře smůlu – vyskytl se v nesprávný čas na nesprávném místě, takže včas nestihl uhnout padajícímu balvanu. To by nebylo nic až tak zvláštního – bizarní je ovšem situace, která následovala poté. Šerpu přinesli do druhého tábora – sám by dalšího sestupu nebyl schopen. Pro přepravu krvácejícího muže střídavě ztrácejícího vědomí by byl potřeba vrtulník (samozřejmě speciální, který si poradí i s extrémními nadmořskými výškami).

Výhled k Everestu

Foto: Pixabay

A kde byl tedy háček? Za přepravu se tehdy platilo 15 000 dolarů, což si běžný šerpa jen tak nevydělá. Došlo tedy k poměrně trapné a samozřejmě život ohrožující situaci. Nejdříve vedoucí expedice tlačil na zástupce agentury, aby přepravu zajistil. Po půl hodině marného dohadování se Dave Hahn (další z vůdců) rozhodl oslovit všechny expedice v základním táboře, a chtěl po nich, aby přispěli. Podařilo se mu vybrat 4 000 dolarů a zbytek nakonec doplatil majitel firmy, která organizovala expedici.

Jak jsou na tom šerpové na Everestu v současné době

Podobné situace se bohužel dějí i dnes. I když podle zákonů je musí agentury, pro které pracují, pojišťovat, jde o částky stále podhodnocené. Navíc velmi záleží na tom, komu expedice patří. Například ta čínská nechala svého šerpu po mrtvici nejdříve dva dny „odpočívat, aby se vzpamatoval,“ a když ho konečně nechali dopravit dolů, musel si sám platit veškeré náklady na ošetření a pobyt v nemocnici.

Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/serpove-mount-everest.A140430_150348_xman-styl_fro, https://www.idnes.cz/xman/styl/serpove-mount-everest.A140430_150348_xman-styl_fro/diskuse, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/kami-rita-mount-everest-serpa-nepal-rekord-vystup_2105082154_jgr 

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.