Šest netradičních nápadů na výlety v Krkonoších

Krkonoše

Krkonoše jsou častým cílem výletů i dovolených a většina oblíbených destinací je velkou část roku hojně navštěvována turisty. Kdo z nás nevyhledává přeplněná místa, dá jistě přednost výletům na místa, která nejsou tak známá, ale přesto jsou zajímavá a stojí za to je navštívit. 

Krkonoše nabízejí i mimo známá turistická centra tolik lákavých výletů, že se vyplatí si tady dopřát týdenní dovolenou. Abychom netrávili drahocenný volný čas přejížděním, je ideální najít si chatu k pronájmuchatu k pronájmu poblíž cílů, které nás zajímají. A je možné, že nás Krkonoše okouzlí natolik, že se rozhodneme pro chatu k dlouhodobému pronájmuchatu k dlouhodobému pronájmu a pak si budeme moct užívat místního klidu a krásné přírody bez omezení. Pobyt v přírodě je velice relaxační a působí blahodárně na naši psychiku, která trpí každodenním náporem stresu. Když se náročnost běžných dní stupňuje, můžeme se ocitnout ve stavu syndromu vyhořenísyndromu vyhoření. Potom je příroda jednou z terapií, která nám pomůže.

Hradním pánem na jeden den

Jedním z málo navštěvovaných, přesto zajímavých míst je lesní hrádek Aichelburg, který najdeme asi 4 km od Horního Maršova. Hrádek byl postaven ve 2. polovině 19. století a stojí vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736 metrů. Zpočátku byl hrádek vyhledávaným turistickým cílem, postupem času ale zájem o něj upadal, hrádek chátral a jeho obnova proběhla až v roce 1995.

Návštěva hrádku je více než zajímavá. Návštěvníci si v informačním centru v Temném Dole půjčí klíče a tak se na jeden den stávají hradními pány. Při návštěvě hrádku si užijeme krásnou procházku, vystoupáme po historickém schodišti a budeme moct obdivovat úchvatný výhled na Rýchorský hřeben i na část východních Krkonoš.

Přes hrádek vede značená turistická trasa dlouhá asi 8 km, která začíná v Horním Maršově a končí v Peci pod Sněžkou. 

SněžkaFoto: Pixabay

Unikátní lávky

Na podzim roku 2019 byly na několika místech Krkonoš umístěné lávky, které navrhli a vyrobili studenti architektury ČVUT. Tyto lávky jsou vyrobené tak, aby bezpečně plnily svoji funkci a také odolaly extrémním klimatickým podmínkám. Lávky zároveň musí do okolní přírody zapadat, nesmí narušovat místní genius loci.

Velmi zajímavá je lávka přes říčku Čistou u Hrnčířských. Lávka je tvořena sedmi dřevěnými rovnoramennými trojúhelníky, které jsou propojené ocelovými prvky a „vznášejí se“ díky ocelovým táhlům. Dále se můžeme vypravit k lávce na Medvědím potoce nebo si prohlédnout lávku, která vede přes Hlubokou strouhu. Tato lávka je vybavená lavičkou, na které si můžeme posedět a kochat se krásnými výhledy do okolí.

Zvonička na Valšovkách

V místě nejstaršího osídlení Krkonoš, v osadě Vlašské boudy nedaleko Velké Úpy můžeme navštívit dřevěnou roubenou zvoničku, která je postavena v duchu zdejších tradičních staveb. Zvonička je vchodem obrácená do údolí a nabízí kouzelný výhled do okolí. Nad vchodem si můžeme všimnout prastarého symbolu kružítkové růžice a na štítu střechy kovářsky zpracovaného kříže. Interiér je vyzdoben dřevěnými reliéfy a skleněnými ozdobami. Při nepříznivém počasí zvonička poskytne turistům přístřeší. 

Temný vodopád

Na Temné bystřině, která je přítokem Vlčího potoka, příroda vytvořila kouzelné místo, které se nazývá Temný vodopád. Vodopád je vysoký asi 6 metrů a jeho zajímavost posiluje to, že je složen z ramen, která padají ze tří různých míst a sbíhají se ve vodopádu. Vodopád najdeme u trasy mezi Hnědým vrchem a  Voreithovou cestou.

Útulny

Krkonošské útulny nám poskytnou úkryt před špatným počasím, nebo si v nich můžeme jednoduše odpočinout a kochat se okolní krajinou. Na území Krkonoš se nachází více než dvacet útulen, k těm tradičním přibylo několik nových, které jsou dílem studentů architektury ČVUT. Jedná se o útulny KØMEN, JENGA, STAN, OKO, ATŰLN a SILO. Útulny jsou natolik unikátní a zajímavé, že se nám vyplatí prohlédnout si každou z nich. Útulny nejsou určené k přespání a každý návštěvník by v nich měl chovat ohleduplně a slušně.

Vyhlídkový lesopark

Nedaleko Rokytnice nad Jizerou můžeme navštívit vyhlídkový lesopark. Jedná se o čtyři vyhlídky, které jsou nazvány podle patronů města a postav z městského znaku – Medvěd, Ovce, Liška a Horník. Vyhlídky – lehké stavby ze dřeva a oceli – jsou citlivě navržené tak, aby nenarušovaly krajinu. Vyhlídky nabízejí nezapomenutelné výhledy do okolí.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-tipy-na-vylety-krkonose-jsou-ceskym-symbolem-nadherne-prirody-tipy-na-nejkrasnejsi-mista-kam-vyrazit-na-vylet-40402398

https://smilingway.cz/co-navstivit-v-krkonosich/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.