Historickým Kokořínským rychlíkem do Mšena a odtud do Lesoparku Debř nebo do Skalního města Bludiště

Užijte si podzimní víkend na Kokořínsku. Už jen do 1. listopadu pojede z Prahy historický Kokořínský rychlík, který vás zaveze do Mšena, které je považováno za vstupní bránu do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Odtud se pak můžete vydat do lůna přírody, vdechovat svěží vzduch, těšit se možná ze slunečních paprsků a kochat se krásou vůkol vás.

Víkendový výlet do přírody

Pokud ještě nemáte nápad na víkendový rodinný výlet do přírody, máme pro vás jeden tip. Svezete se historickým vlakem a navštívíte třeba jeden z českých hradů, který si několikrát zahrál ve filmu. Z pražského nádraží Vršovice vyráží v 8.17 hodin v sobotu a v neděli (případně v 8.28 hodin z Hlavního nádraží) Kokořínský rychlík. Soupravu vlaku tvoří legendární motorová lokomotiva řady T 478.1 a klasické vozy s kupé v původním provedení. Kola a kočárky se přepravují v zavazadlovém prostoru jednoho z vozů. Vlak vás zaveze do Mšena, kam přijíždí v 10.33 hodin. Odtud pak už můžete vyrazit rovnou na hrad Kokořín nebo do Skalního města Bludiště.

Než se vydáte na cestu ke hradu Kokořín

I město Mšeno stojí za to si ho zevrubněji prohlédnout. Jeho historické jádro je totiž městkou památkovou zónou. Najdete tu několik hrázděných i roubených domů. Hlavní dominantou jsou věže kostela svatého Martina a věž novogotické radnice. Kdyby bylo léto, pozvali bychom vás na koupaliště v městských lázních ve stylu art déco z roku 1932. Ve městě začíná i končí naučná stezka věnovaná Josefovi Bedřichovi Cinibukovi, jenž byl horlivým propagátorem Kokořínska.

Skalní město Bludiště. Foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C5%A1eno,_M%C4%9Bstsk%C3%A9_l%C3%A1zn%C4%9B,_budova_(01).jpg

Lesopark Debř a Skalní město Bludiště

Třeba se vám nebude chtít jít až na hrad Kokořín a bohatě vám postačí, když si prohlédnete Lesopark Debř, což je vycházkové údolí nedaleko Mšena. Vede k němu naučná stezka. Cestou narazíte na zmenšeninu hradu Kokořín, památník Jana Husa, skalní byt, jeskyni nebo přírodní divadlo. Začátek stezky je ve Mšeně za parkovištěm za městskými lázněmi, půjdete potom po modré turistické značce. Trasa je dlouhá asi jeden kilometr.

Na rozcestníku Na Rovinách – háj pak můžete odbočit směrem na Skalní město Bludiště. Na místě pak do bludiště vystoupáte po strmých schodech vytesaných ve skále. Bludiště, tedy vlastně chodbičky, zde vzniklo díky puklinám v pískovci. A protože hornina stále zvětrává, tak se i neustále zvětšují. Vstup je sem volný a vašim dětem se tu určitě bude líbit.

Zdroj: https://kzc.cz/?sekce=pravidelne_verejne_vlaky&stranka=kokorinsky_rychlik; https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C5%A1eno

Městské lázně Mšeno. Náhledové foto autor: Šjů https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C5%A1eno,_M%C4%9Bstsk%C3%A9_l%C3%A1zn%C4%9B,_budova_(01).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.