Skiareál Troják: Selhání jedince, nebo mizerný standard?

Troják

Končit minulý rok spíše kritikou než pochvalou není úplně příjemné. Vlastní zkušenost mi ale bohužel velí jinak. Včera jsem se vydal do lyžařského střediska Troják nacházejícího se nedaleko Bystřice pod Hostýnem. Bez potíží sem dorazíte pohodlně i ze Zlína, anebo Vsetína. O Trojáku jsme v našem magazínu psali v minulosti zde. Aktuálně musím vcelku pozitivní recenzi pozměnit. Bohužel. Těžko říct, zdali jde o selhání jednotlivce, nebo provozovatele. Přikláněl bych se ale ke koncepci celého areálu. V čem jsem se tedy zklamal?

Nakoupili děla, jimiž sněží přímo do lidí

Sněhu je málo, zimy čím dál tím horší. Chápu, ale… Sněžná děla jsou i v některých jiných areálech v provozu přes den, když se lyžuje. Většinou jsou ovšem postavena tak, že se sníh hromadí na kopu mimo sjezdovku. Ta se poté rolbou srovná, případně se sníh nahrne jinam. Viděl jsem už také sněžit přímo za chodu, nicméně děla byla namířena směrem nahoru, aby sníh padal právě shora. Na Trojáku dvě děla foukala přímo do lyžařů, jedno bylo mimo sjezdovku a dosněmovalo malou plochu pro děti. Nepříjemné, zbytečné… Ač na webu provozovatel před tímto jevem varoval.

Učit děti na snowboardu v botách nesmíte!

Po překonání prvotního problémů, kdy mimo jiné sníh přistával i na autech všude možně kolem sjezdovky, jsem byl opět nemile překvapen. Ostatně sklon hlavice děla je patrný i z obrázku. V horní části sjezdovky nainstalovali plachty s nápisy. To by bylo docela v pohodě, psi, bobisté, sáňkaři a pěší skutečně nemají na sjezdovce co dělat. Já jsem učil dcerku na snowboardu. Přišel ke mně jeden ze zaměstnanců nebo majitel a upozornil mě, že pěšky se pohybovat a pomáhat dceři nesmím. Nechce mít prý z areálu Václavák. Můj údiv neznal konce, vždyť permanentku na lanový vlek jsem zaplatil radši sobě a samozřejmě i jí. Učím na snowboardu děti profesně již více než 10 let a zeptal se ho, zdali i jejich instruktoři učí děti se snowboardem na noze. Odpověděl mi, že je to něco jiného. V čem? V tom, že jim nevydělávám peníze? Nechápal jsem. To byla poslední kapka a prchal jsem pryč.

Žádné stesky

Rozhodně si nebudu stěžovat. Třeba webkamera Troják, Troják online atd., nová děla, vše je v naprostém pořádku. Já osobně jsem bral ski areál Troják vždy jako nouzovku, když ještě na Rusavě nebo Trnavě nebyl sníh. Vydával jsem se vždy s dětmi, sjezdovka je úzká, krátká a plytká. Stále uznávám prácí lidí v tomto areálu. Podmínky jsou dnes těžké a mrznout venku po dlouhý čas není nic jednoduchého. To, co se mi ovšem přihodilo, je přinejmenším zbytečné. Za mě aktuálně Troják nebrat ani jako nouzové řešení.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.