Lyžování v Hostýnských vrších: Ski Troják

Ski Troják

Ski Areál Troják se nachází v Hostýnských vrších. Ty se vyznačují především svou dominantou, kterou je bezesporu sv. Hostýn. Ten ale z hlediska polohy a vlastnictví pozemků nemůže být využíván pro zimní aktivity. Troják je ale schopen spolu s několika dalšími lyžařskými střediska jako tesák nebo Rusava pohodlně pokrýt potřeby milovníků zimních sportů. Dostanete se sem pohodlně jak ze Zlína, tak i od Bystřice pod Hostýnem. Ze Zlína trvá cesta cca 20 minut, z Kroměříže o nějakých 1 minut déle. Čím tedy Troják vlastně láká?

Různorodé sjezdovky

V první řadě je třeba upozornit na větší množství sjezdových tratí. Nejčastěji využívaná je sjezdovka označovaná písmenem A. Ta je hned vedle parkoviště a většinou bývá v provozu právě ona. Je totiž opatřena po celé délce sněžnými děly. Její výhodou je i poloha v lese, kam se minimálně dostane sluníčko. To je prakticky pouze na vrcholu. Jinak lze využít i dalších sjezdovek B a C. ty se ale musejí spoléhat na vlastní přírodní sníh, což nebývá příliš slavné. Často jsou tak mimo provoz. Je to škoda, jelikož díky většímu sklonu jsou optimálnější pro zkušenější lyžaře.

5 lyžařských vleků

Přepravní kapacita Ski Troják je bezesporu dostačující. Celkem 5 lyžařských vleků je schopno převézt za 1 hodinu provozu až 2350 lidí. Sjezdovka A je modrá a hodí se bez problémů pro začátečníky. Ti mohou klidně využít i zdejší lyžařské školy, která se nachází u horní stanice vleku. Nabízí malinkou sjezdovku, která je skvělá pro úplně nejmenší děti, jež nikdy nestály na lyžích. Ty si mohou stejně jako celé vybavení půjčit ve zdejší půjčovně.

Hostýnská magistrála

Troják je velmi oblíbeným střediskem i díky existenci takzvané Hostýnské magistrály. Jedná se o spletitý systém strojově upravovaných běžeckých tratí vedoucích na Tesák anebo na Bludný či na Hostýn a Rusavu. Odměnou za vaši námahu vám budou krásné pohledy do údolí. Vyrazit z Trojáku můžete klidně i Na Vsetín či do Rajnochovic a jinam. Ubytování troják zajistí ve zdejším hotelu hned u sjezdovky.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.