Jeskyně

Sloupsko- šošůvské jeskyně: Prohlídka pro všechny dobrodruhy

Pokud milujete adrenalin, určitě byste si neměli nechat ujít zážitkovou prohlídku zpřístupněných největších jeskyň v České republice.  A to Sloupsko- šošůvských jeskyň v Moravském krasu. Prohlídka bude opravdu zážitkem, ovšem místo nového oblečení si vezměte to staré a spolu s holínkami a čelovkou, přiberte tak spoustu odvahy.

Prohlídka na 3 hodiny

V prvé řadě je nutno podotknout, že si můžete objednat i klasickou prohlídku, tak jak ji známe u ostatních jeskyň. Tu adrenalinovou ve Sloupsko- šošůvských jeskyní si musíte objednat 3 dny dopředu. Na takovou prohlídku je totiž potřeba zdatný průvodce. Trasa je plná nástrah, bláta, jezírek, ale taky plazení. Prohlídka tak může trvat až 3 hodiny, záleží na zdatnosti celé skupiny.  Díky vlhku a tmě vzbuzují jeskyně nejen respekt k přírodě, ale i strach. Podle průvodců se však není čeho bát.

Žebřík po sto letech

Do útrob některých dobrodruhů může dostat žebřík měřící asi 12 metrů. Dříve byl nainstalován v propasti Macocha a dnes se mu přezdívá macošský žebřík. V roce 1913 až 1933 po něm dokonce dělníci Karla Absolona slézali dolů do propasti. Následně se ale k Macoše dostali přes Punkevní jeskyně, takže žebřík už nebyl potřeba. Žebřík má tak dnes 100 let. Průvodci, ale uvádí, že díky stálé teplotě a vlhkosti v jeskyních a kvalitní výrobě žebříku z železa, je zakonzervovaný naprosto ideálně. Bezpečnost je však důležitá na žebříku starém i novém.

 Adrenalin stoupá nebo spíš klesá hloub?

Pokud máte rádi adrenalin, ale klaustrofobie je vaším životním nepřítelem, jeskyně nebudou vaší cílovou destinací.  Klaustrofobii si tady totiž nemůžete dovolit. V některých místech prohlídky budete muset prolézat nebo se plazit určitý kus cesty, v lepším případě po kolenou, v tom horších po břichu. A to tam i zpět. Myslete také na to, že se určitě umažete.  Avšak ve vodách  Sloupského potoka se zase umyjete a zároveň si prohlédnete nádhernou krápníkovou výzdobu. Dobrodružství tak končí zhruba v 160 metrech podzemí, hlouběji už byste potřebovali horolezecké náčiní. I tak to určitě bude velký zážitek.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *