Snowdonia – třetí nejnavštěvovanější park Velké Británie vypadá na první pohled jako pustina

Snowdonia: Pokud byste se Do Snowdonie vypravili bez znalosti místních poměrů, nejspíš byste se podivili nad tím, čím může být tato hornatá oblast v severozápadním Walesu atraktivní. Ve skutečnosti jde o první vyhlášený národní park ve Walesu o rozloze 823 čtverečních mil (2 130 km2 ).

Svůj název má park odvozen od nejvyšší hory Snowdon s výškou 1 090 metrů nad mořem. Pokud na ni vystoupáte, otevřou se vám nádherné výhledy do okolí – a právě ty jsou tím, které do parku každoročně nalákají nejvíce lidí.

Foto: Pixabay

Místo, které si zamilujete

Na první pohled to vypadá, že jde o holou pustinu – ovšem nic není vzdálenějšího pravdě. Svědčí o tom i to, že národní park Snowdonia byl založen v pořadí jako třetí národní park ve Velké Británii, a to v roce 1951. Tvoří ho několik horských masivů:

  • Moel Hebog,
  • Mynydd Mawr,
  • Nantlle Ridge,
  • masiv Snowdonu,
  • Glyderau
  • a Carneddau.

Jde také doslova o království jezer. Ve Walesu jich všeobecně najdete málo a o to více leží v kontrastu to, že se jich naprostá většina nachází právě v NP Snowdonia. Velmi krásné jsou například Llyn Llydaw, Llyn Idwal v Glyderau a Llyn Cau.

Království mechů a vřesu

Stromů tu najdete pomalu – koneckonců příliš mnoho lesů se nenachází ani v Anglii jako takové. To však neznamená, že jde zdejší park chudý na flóru. Roste tu totiž mnoho nízkých dřevin, travin, lišejníků, vřesů a mechu. Zvláště mech vytváří na mnoha místech doslova zelené koberce. Rozhodně stojí za pozornost – společně s krásnými výhledy jsou tím nejlepším, co zdejší oblast nabídne.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Snowdonia, https://geops.cz/clanek/narodni-park-snowdonia/, https://snowdonia.gov.wales/, https://www.turistika.cz/vylety/narodni-park-snowdonia-a-vystup-na-snowdon-nejvyssi-horu-walesu/detail, https://en.wikipedia.org/wiki/Snowdonia

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.