Studená válka a jaderné pokusy v Austrálii – znáte operaci Buffalo?

Vše okolo války bylo utajováno tak dlouho, že o mnoha událostech vlastně dodnes nevíme skoro nic. A tím méně o tom, co se odehrávalo v 50. letech 20. století v Austrálii. Není ovšem bez zajímavosti, že o tom dodnes příliš mnoho neví ani samotní Australané. A to je rozhodně na pováženou.

Zajímáte se o tenhle nevšední kusy historie nebo byste si zkrátka a dobře chtěli udělat tak trochu přehled? Můžete to udělat poměrně jednoduchou formou, a to díky zajímavému seriálu, který vám může ukrátit dlouhé čekání na to, až se zase udělá pěkné počasí na výlety nebo až se konečně otevřou hranice vaší vysněné země.

Foto: ČTK

Studená válka a její skrytá tajemství

Padesátá léta byla tzv. studenou válkou opravdu nechvalně proslulá. Odehrávala se mezi Západem a Východem a provázela ji neodmyslitelná paranoia na obou stranách barikády. A během této doby vzniklo také mnoho projektů, o kterých se dodnes příliš neví ani nemluví. Věděli jste například, že se Britové právě někdy v té době rozhodli, že své jaderné testy provedou někde v jižní Austrálii? Bylo to vlastně logické. Žilo tu „jen“ pár domorodců a celkově šlo o území mimo „obvyklý dohled.“

Tato událost však ovlivnila mnohem více věci, než by se na první pohled mohlo zdát. Máme samozřejmě na mysli především domorodé Aborigince a jejich prostřednictvím také tvář moderní Austrálie.

Operace Buffalo vás doslova vtáhne do děje

Ale pojďme si už alespoň letmo představit onen seriál. Celý je dílem jediného muže, a to konkrétně režiséra a scénáristy v jedné osobě Petera Duncana. Sám říká, že ho krom studené války na celém projektu nejvíce fascinovali špioni. Těšit se díky tomu můžete na skutečně originální a nápaditý příběh.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Seriál Operace Buffalo – tajemný úsek australské historie | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.