01_svatojanske

Svatojánské proudy: historie, která neskončila

Vltava byla v prostoru mezi Štěchovicemi a Slapy vždy něčím zvláštní. Nejprve k tomuto úseku chovali velký respekt voraři kvůli jeho divokosti, poté si jej oblíbili trampové a nakonec musel ustoupit velkým vodním dílům. I dnes se však jedná o oblast, která láká řadu lidí se slabostí pro romantické procházky i pro poznání naší historie. Naučná stezka Svatojánské proudy je ideální volbou pro krásný (nejen) nedělní výlet.

Svatojánské proudy

Projet peřejemi a vyhnout se všem skaliskům zvládli jen ti nejlepší z vorařů transportujících dřevo a další suroviny do Prahy. V 17. století se úřady rozhodli nebezpečný úsek alespoň trochu upravit a při té příležitosti zde byl vztyčen tzv. Ferdinandův sloup, ke kterému přibyla po několika málo desítkách let i socha sv. Jana Nepomuckého, podle nějž následně inkriminovaný úsek dostal své jméno – Svatojánské proudy.

V roce 1889 vyznačil nově založený Klub českých turistů svoji první značenou stezku – ze Štěchovic právě ke Svatojánským proudům. Dnes má však většina lidí Svatojánské proudy spojeny s obdobím První republiky, kdy se tato oblast stala vyhledávaným cílem nedělních výletů pražských turistů a začali zde vznikat také první trampské osady, z nichž mnohé jsou dnes skutečnou legendou. Za všechny jmenujme např. osadu Ztracená naděje.

V poválečném období však musely Svatojánské proudy ustoupit budování Vltavské kaskády, konkrétně přehradním nádržím Štěchovice a Slapy. Sochy byly přemístěny a romantické peřeje navždy zmizely. Jedinečný genius loci Svatojánských proudů však nezmizel a i dnes láká tisíce návštěvníků, kteří se za jejich historií vydávají po naučné stezce.

02_svatojanske

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Naučná stezka

Dnešní 8 kilometrů dlouhá naučná stezka v zásadě kopíruje zmíněnou první značenou turistickou stezku u nás a vede od Slapské přehrady do Štěchovic. Cestu obohacuje 12 informačních panelů informujících o přírodních zajímavostech zdejšího kraje i jeho jedinečné historii.

Pozor ale na to, že naučná stezka je určena alespoň trochu zdatnějším výletníkům a rozhodně není určena pro cyklisty. Nikdo, kdo se jí ale rozhodne projít, nebude litovat. Jen málo turistických tras má takové kouzlo, jako právě Svatojánské proudy.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *