Vis- Chorvatsko

Tajemný ostrov Vis

Ostrov Vis v Chorvatsku je ideálním místem nejen pro filmové trháky, ale i pro dovolenou.

Až padesát malých pláží

Na ostrově Vis najdete pouze dvě městečka a to Vis a Komižu. Zajímavé je na nich to, že i když od sebe leží jen deset kilometrů, každý z nich má jiný dialekt.  Na východním pobřeží ostrova se rozkládalo nejstarší město Chorvatska, antické město Issa, což v překladu znamená lázně.  Pozůstatky lázní tady opravdu najdete, můžete např. obdivovat mozaikovou podlahu, jejímž hlavním motivem je skákající delfín.  Pobřeží chorvatského ostrova Vis je hodně členité, takže se tu nachází až padesát malých pláží. Za nejteplejší pláž se považuje zátoka Stiniva, opět se jedná o malou pláž, kterou od širokého moře oddělují vápencové útesy.

Vis

Vugava

Říká vám něco název Vugava? Že ne?  Vugava je původní vinná odrůdu na ostrově, kterou zde vysadili ještě staří Řekové. Dokonce se vypráví, že Vis byl prvním místem v Chorvatsku, kde víno vůbec začalo pěstovat.  Kromě vína se tu pěstuje ještě rohovník obecný neboli svatojánských chléb či karob. Karob je plod této rostliny a dobře nahrazují kakao. To využijí zejména ti, kteří jsou alergičtí na lepek. Na Visu se každoročně sklidí dvě a půl tuny těchto hnědých lusků.  Lusky se pak rozemelou na jemnou mouku a to, co se nesemele, se vypálí do likéru rogačice.

Vis

Tajné úkryty

Jestli potřebujete něco schovat nebo dokonce schovat sami sebe, Vis je ideálním místem. Ostrov je totiž protkaný podzemními tunely, bunkry nebo jeskyněmi. Tunely tu měří přes 70 kilometrů. O Chorvatsku se říká, že je to jachtařský ráj, ale co dělat, když začne pršet? Pokud zrovna budete nacházet v zátoce Parja, máte vyhráno. Stačí tady totiž zaplout do sto metrů dlouhého ponorkového bunkru Jastog a uvidíte, že nebudete sami. Vojenských objektů, které se využívali za 2. světové války např. jako trafostanice je tu opravdu hodně a někteří je dokážou využít i dnes.  Z jedné trafostanice se stal vinný sklep s nejlepším dalmatským vínem.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *