chuchl

Závodiště v Chuchli vzbuzuje údiv už více než 100 let

Když se v roce 1906 závodiště v pražské Chuchli s velkou slávou otevírá, předčí veškerá očekávání – vždyť na svého favorita si přišlo vsadit více než 7 000 lidí! Časem se stane oblíbeným místem mnoha slavných osobností a několikrát jen tak tak unikne katastrofě. A co ještě byste o Chuchli měli vědět?

Vrchnosti i obyčejným lidem přestává závodiště na Císařské louce vyhovovat. Neustále ho totiž zaplavují povodně. A čím ho nahradit? Pozemek v Chuchli se jevil jako skvělý a nikomu nepřišlo divné, že leží prakticky přímo na soutoku dvou řek – Berounky a Vltavy.

První povodeň zatopila Chuchli ještě před otevřením

Jak velký průšvih to bude dávají tušit už první zářijové dny roku 1906. Ano, hádáte správně – první povodeň posune slavnostní otevření o celých pět dní. I tak je však otevření velkolepé! Mimochodem první závod vyhraje klisna Vision, nesoucí v sedle zvěrolékaře Františka Bartosche.

I Jan Kašpar…

Ale není to jen dech beroucí podívaná, kterou se Chuchle proslaví. V roce 1911 si ji totiž pro přistání při svém historicky prvním dálkovém letu vybírá Jan Kašpar. A další davy diváků zaplní její tribuny. Bohužel s příchodem první světové války je třeba její aktivity utlumit, takže její velký boom přichází až za časů první republiky. Ovšem s velkou pompou. S oblibou se sem chodí bavit třeba T.G. Masaryk, Adina Mandlová nebo Vlasta Burian. Druhá světová válka však z hlediště vyžene nejenom nenáviděné Židy, ale také prosté lidi. Chuchle se tak stane místem jen pro vyvolené a tento statut si dlouho drží.

Vzhůru na Chuchli – i navzdory povodním

Dnes je situace naštěstí už docela jiná. Oblíbené parkurové závody lákají malé i velké fanoušky koní. Pokud máte asi čtyři hodiny času a v kapse 150 Kč na vstupné, můžete vstoupit. Ovšem příroda má občas pořád navrch. V roce 2002 byla Chuchle zatopená tak, že z povodňového jezera trčely jen špičky vlajkových stožárů a střechy stájí, a další velká povodeň spláchla renovované závodiště už o deset let později. Musíme tedy doufat, že letošní sezonu žádná podobná událost nepotká.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *