Temešvár je proslavený hlavně kostely – najdete jich tu úctyhodné množství. Je však také městem květin

Když se řekne Rumunko, vybavíme si nejspíš Transylvánii a Vlada Drákulu, ovšem bylo by chybou „degradovat“ krásy této země jen do těchto poněkud profláklých bodů. K mání je toho totiž mnohem více.

Pojďte s námi na výlet a objevte památky Temešváru! Jde o třetí nejlidnatější město v Rumunsku, a leží v srdci euroregionu Dunaj-Körös-Maros-Tisza v Banátu. Dnes je Temešvár také významným geografickým, hospodářským a kulturním centrem. Kromě Rumunů to totiž žijí také Maďaři, Němci, Srbové a Italové.

Pestrost na každém kroku

Právě díky této rozmanitosti je toto město tak jedinečné. V Temešváru najdeme především mnoho kostelů, z nichž snad nejkrásnější je známá pravoslavná katedrála. Najdeme ji na Vítězném náměstí a je 63 metrů dlouhá a 32 metrů široká. Vypadá velkolepě, protože se pyšní hned 11 věžemi z nichž nejvyšší je vysoká 90 metrů. Stavba je vyvedena v tzv. novomoldavském stylu, ovšem najdeme na ní i římsko-pravoslavné, pozdně renesanční nebo dokonce exotické turecké a byzantské prvky.

Foto: Pixabay

Při mších pojme okolo 5000 lidí, takže není divu, že je skutečným náboženským centrem Temešváru. Nestojí tu však sama. Společnost jí dělá například římskokatolická katedrála svatého Jiří, kterou nejspíš dobře znáte z pohlednic, protože je jednou z nejcharakterističtějších církevních staveb v Temešváru vůbec.

Temešvár a jeho přírodní krásy

Ovšem byla by chyba soustředit se jen na památky. Ne náhodou se Temešváru říká město květin. V parku růží na břehu řeky Béga na vás čekají tisíce růžových keřů, takže se rozhodně vyplatí naplánovat si sem cestu na jaře.

A stranou zájmu nezůstává ani devítihektarová botanická zahrada, v níž jsou k vidění mimo jiné i středomořské a tropické rostliny nebo kolekce místních bylinek, používaných v lidovém léčitelství. Výraznou památkou je i bašta Marie Terezie, která je jedinou dochovanou baštou bývalého hradu. Tu také nesmíte minout.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/rumunsko-sibin-sibiu-temesvar-timisoara-banat-sedmihradsko.A180726_111818_kolem-sveta_hig

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.