Trekové hole

Trekové hole pro výlety: Podle čeho vybrat ty správné

Milujete pobyt v přírodě a trekové túry? Není se čemu divit. Ne vždy se ale takový výlet vydaří, a to nejen skrze počasí, ale třeba i kvůli vlastnímu zdraví. Pohybový aparát bychom si měli šetřit jako oko v hlavě, a proto se vyplatí koupit si kvalitní trekové hole. Právě ony dokážou při chůzi efektivně ulevit jak dolním končetinám, tak i kyčlím v neposlední řadě i páteři. Bezpečnost při chůzi v horách se díky nim také několikanásobně zvýší! Výhod bychom ale našli spousty. My se budeme zabývat spíše tím, jak byste měli trekové hole vybírat, abyste zvolili opravdu ty správné a za rozumnou cenu.

Pevné či teleskopické?

V první řadě ještě před nákupem se musíte rozhodnout, zdali zvolíte pevné, či teleskopické. Prvně jmenované typy jsou charakteristické pevně stanovenou délkou. Jsou tedy určeny spíše pro ty, kteří se věnují dlouhodoběji Nordic Walkingu. Nejsou skladné a nemohou si je půjčovat osoby s různou výškou. Moderní teleskopické trekové hole jsou výhodné v tom, že si lze jejich výšku nastavovat dle potřeby a jedná se o velmi skladné outdoorové vybavení. Můžete je složit na polovinu a pohodlně dát do batohu. Časem ale počítejte s opotřebením spojů a se sníženou bezpečností chůze s nimi.

Materiál v jedné z hlavních rolí

V potaz je zapotřebí brát především materiál, z něhož jsou hole vyrobeny. My se podíváme na tři nejčastěji používané.

Hliník

Tento materiál je typický pro nejlevnější trekové hole. Jestliže patříte mezi nenáročné turisty nechodící příliš dynamicky, perfektně vám poslouží.

Karbon

Podobně jako u rámů kol i u trekových holí se prosazuje čím dál tím častěji karbon. Díky němu jsou hole pevnější a hlavně lehčí. Na trhu jsou modely obsahující od 20 až do 100 % karbonu. Hodnota se udává v CI, tedy Carbon Indexu. Patříte-li mezi náročnější turisty, není co řešit…

Sklolaminát

Zlatá střední cesta. Přesně takto by bylo možné popsat hole vyrobené ze sklolaminátu. Jsou o něco lehčí než hliníkové, nicméně tlumení nárazů je lepší u karbonových.

Další aspekty výběru

Při volbě správných trekových holí je třeba brát v potaz ještě několik dalších kritérií. Ve zkratce je udáváme v následujících odrážkách. Jedná se pouze o ta základní. I v případě, že si budete vybírat stany anebo cokoli jiného, vyplatí se zhlédnout i další outdoor tipy. O jaká kritéria tedy jde?

–          intenzita využití holí

–          výška postavy (Ruka musí svírat v lokti pravý úhel.)

–          terén, který budete procházet

–          celková cena

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *