tunis

Tunisko aneb za Kartágem i Star Wars

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Nadšeným cestovatelům nabízí Tunisko hned tři zajímavé tipy k návštěvě. Tím prvním jsou určitě velkolepé rozvaliny starověkého Kartága, tím druhým několik míst, kde točil George Lucas svoje Hvězdné války a tím třetím proslulá tuniská tržiště, na kterých koupíte opravdu cokoliv.

Tunisko spadá do oblasti, kterou Arabové nazývají Magreb (Západ), a to společně s Alžírskem a Marokem. Geograficky ho můžeme rozdělit hned do čtyř oblastí:

  • sever pokrytý horami
  • vnitrozemskou step
  • pobřeží (Sahel) na východě
  • poušť na jihu.

Stačí pár hodin jízdy autem a ocitnete se ve zcela jiném světě. A jaké orientační body si na mapě určitě poznačit?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vzhůru do Kartága – bohužel ne Hanibalova

Pokud míříte do Tuniska poprvé, je návštěva Kartága téměř samozřejmostí. Od roku 1972 běží na této památce pařící pod UNESCO záchranných program, takže se mnohé části znovu obnovují. Fascinující je třeba velkolepé sloupořadí. Bohužel nejde o pozůstatky z Hanibalovy doby, ale mnohem mladší z římského období, což ovšem znalce historie nijak zvlášť nepřekvapí.

Největší koloseum na světě nenajdete v Římě

Možná vás to překvapí, ale musíte za ním zamířit do El Jemu právě v Tunisku. Nejde jen o polorozpadlé ruiny, opět slouží i kultuře. Pořádá s tu například festival symfonické hudby. I on patří na seznam UNESCO.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obydlí troglodytů aneb STAR WARS

Jeskynní obydlí troglodytů najdete pouze v Tunisku. A jsou tak unikátní, že rozhodně nepřekvapí jejich výběr jako zajímavé kulisy do světě kultovní sci-fi ságy. Najdete jich tu na 700, ale buďte opatrní. Asi třetina je doposud obývána. Nechte si raději poradit od místního průvodce, ať neuděláte společenské faux pas.

Osvěžit se po návštěvě můžete v některé z oáz. Sázkou na jistotu je Tozeur, jež potěší doposud tradičním životem obyvatel, zajímavou architekturou a sladkými datlemi.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. Katka Odpovědět

    Dobry den. Jen par poznatku, …je to hodně slabý povrchni výcuc. Popsat Kartago dvema vetama, to je slusny a dulezita infa chybi – co tam teda vsechno je a co clovek muze videt, kolik stoji vstup, atd …hlavne Star Wars maji své kulisy primo v poušti ( da se tam dostat dzipy), což by slečna věděla, kdyby si o tom aspoň něco přečetla. Nevadí, uceleny infa hledat jinde 🙂 Jo a mimochodem v El Jemu je to TRETI nejvetsi koloseum, za to nejlepe zachovane, jen tak pro info 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *