Umělé ledovce v horách Kašmíru – domorodci si zásoby vody na horké léto takto zajišťují už po staletí

Krvavé vodopády

Umělé ledovce v horách Kašmíru – domorodci si zásoby vody na horké léto takto zajišťují už po staletí. Malebná oblast Kašmíru, která se nachází v Himálaji, je odedávna známá svou úžasnou krajinou, nedotčenými jezery a majestátními horskými masivy. Život zdejších vesničanů je však úzce spjat s dostupností vody, která je nezbytná pro jejich zemědělství a přežití – naučili se proto vytvářet unikátní umělé ledovce.

Za typických okolností příchod jara znamená začátek tání sněhu na horách, který se nahromadil během drsných zimních měsíců. Jak tento sníh taje, voda stéká do údolí a doplňuje vodní zdroje. S postupujícím létem však tyto přírodní zdroje vysychají a vesničané se ocitají v prekérní situaci. V boji proti tomuto problému se zrodil koncept umělých ledovců, který nabízí udržitelné a spolehlivé řešení.

Dvě pohlaví ledu: Mužský a ženský led

Vytváření umělého ledovce zahrnuje fascinující rituál hluboce zakořeněný v tradici. Led, který se při něm používá, se dělí na dvě pohlaví: mužské a ženské. Mužský led se mísí s kameny a hlínou, takže se pohybuje pomalu nebo vůbec. Naopak ženský led je čistší a má tendenci růst a pohybovat se rychlejším tempem. Kvůli své čistotě obsahuje ženský led více vody.

Strážci těchto znalostí a techniky jsou místní obyvatelé Kašmíru, například z vesnice Ghwari. Rozumějí jedinečným vlastnostem těchto dvou typů ledu a jejich vzájemnému působení při tvorbě umělých ledovců.

Sníh

Foto: Pixabay

Umění tvorby ledovců

Proces začíná tím, že si vesničané vyberou vhodný svah nad svou vesnicí, obvykle v nadmořské výšce přesahující 4500 metrů. Tyto svahy jsou často pokryty skalními sutěmi. Do tohoto svahu se vyhloubí jáma, aby byl zajištěn přístup k mužskému ledu, který je ukryt pod skalami. Vesničané pak přidají ženský led, obvykle kolem 300 kilogramů obyčejného ledu, a obklopí ho tykvemi naplněnými vodou. Aby tuto směs izolovali a zajistili účinné zmrazení, pokryjí ji materiály, jako je například dřevěné uhlí, piliny, obilné otruby, skořápky vlašských ořechů nebo jakýkoli jiný vhodný izolační materiál s účinnými tepelnými vlastnostmi.

Jakmile sníh na svazích začne během jarního tání tát, voda stéká na připravené místo. Tato voda postupně zamrzá kolem jádra umělého ledovce a způsobuje jeho růst. Tykve obsahující vodu se při rozpínání ledu pomalu rozevírají a přispívají k růstu ledovce. Izolační vrstva je klíčová, protože chrání led před rostoucí silou slunečních paprsků, které mohou v průběhu roku horské svahy zahřívat.

Záchranné lano pro vesničany

Umělý ledovec slouží jako záchranné lano pro vesničany v Kašmíru. Bez tohoto důmyslného postupu by se na konci léta pravděpodobně potýkali s vážným nedostatkem vody. Umělé ledovce zajišťují nepřetržitý přísun vody pro jejich pole, a podporují tak jejich zemědělskou činnost. Navíc zabraňují vyčerpání přírodních zdrojů vody, což může mít dlouhodobé ekologické důsledky.

Zdroj: https://kdf.mff.cuni.cz/~jitka/gamebook/navody_na_pokusy.pdf, https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/16379/archimeduv-zakon-a-tani-ledu.html, https://www.lidovky.cz/domov/umele-ledovce-na-horach.A080322_000119_ln_noviny_sko

Náhledové foto autor Mike Martoccia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_Falls_2474051_e40871ef30_o.jpg

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.