Obrův chodník: Fascinující přírodní úkaz

Obrův chodník

Giant’s Causeway, neboli Obrův chodník, je jeden z největších přírodních úkazů naší planety. Jeho působivý vzhled nám napovídá, proč představitelé starověkých civilizací připisovali jeho vznik mytickému obrovi.

Giant’s Causeway se nachází na severním pobřeží Severního Irska, v hrabství Antrim. Tato úžasná lokalita je také zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO od roku 1986. Každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa, fascinovaných tajemnou krásou těchto neobvyklých sloupů.

Obrův chodníkObrův chodník: Foto Pixabay

Legenda nebo matka příroda

Mezi usedlíky je velmi známá legenda o vytvoření tohoto úkazu. Praví se, že obří Fionn Mac Cumhaill (známý také jako Fionn Mac Cool) se rozhodl postavit most, který by ho spojil s rivalizujícím obrem na Skotském pobřeží. Fionn Mac Cumhaill se ponořil do moře a začal shromažďovat sloupce, aby vytvořil cestu mezi zeměmi.

Po náročné stavbě chodníku ovšem usnul a než se stihl dostat do Skotska, tak jeho souputník nelenil a využil postaveného chodníku. Finnova manželka spícího Finna překryla přikrývkou a jeho soupeři namluvila, že se jedná o její a Finnovo dítě. Ten při představě, jak velký musí být otec tohoto dítěte, se dal rázem na útěk a chodník za sebou zničil.

Ve skutečnosti však tento chodník vytvořilo 40 000 propojených sloupců čediče, které vznikly jako výsledek sopečné erupce před více než 50 miliony lety. Hluboko pod zemí se zároveň posouvaly tektonické desky, které způsobily, že obrovské množství tavené horniny se protrhlo skrze pukliny na povrchu a vytvořilo čedičovou skálu. Vítr, déšť a vlny později vytvořily údolí.

Obrův chodník

Obrův chodník: Foto Pixabay

Údolí

Údolí se postupně zaplňovalo lávou, až dosáhlo hloubky 100 metrů. Teplota dosahovala 1200 stupňů Celsia. A podobně jako u všeho ostatního – pokud vaříte vodu v konvici, ochladí se. I láva musela ochladnout.

Láva na dně údolí se pomalu ochlazovala. Pak se, podobně jako bláto v mělkém rybníčku v horkém dni, při chlazení lávy smrštila a praskla do pravidelných vzorů. Během doby ledové ledovce odstranily vrchní vrstvy horniny. Když led ustoupil, stoupla hladina moře a bouchající vlny začaly erozivně působit na bazaltovou skálu. Různé rychlosti ochlazování vytvořily medovými plástvemi pokrytou památnou stavbu, která stojí dodnes. Sloupy mohou dosahovat výšky až 12 metrů, zatímco pevné lávové nánosy na útesech měří více než 28 metrů na tloušťku.

Zdroje info: https://vyslapy.cz/giants-causeway-irsko/, https://whc.unesco.org/en/list/369/

Obrův chodník: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.