Uznejme Ukrajinu jako technologickou velmoc – má pro to všechny předpoklady

Ekonomika Ukrajiny patří dlouhodobě ke slabším, k tomu se navíc v posledních dnech přidaly i hrůzy války. Ovšem bylo by škoda udělat si kvůli tomu špatný úsudek. Ukrajinci jsou v Evropě často využíváni pro méně odbornou práci, přitom zejména v jejich řadách nechybí odborníci v IT oboru.

Zaměstnávání Ukrajinců není novinkou

Počet zaměstnanců z Ukrajiny v Česku i přes covidová omezení v posledních dvou letech rostl. Je známo, že Ukrajinky a Ukrajinci tvoří více než čtvrtinu zahraniční pracovní síly v Česku. Ovšem velmi pravděpodobně jde o ještě vyšší poměr, protože podle neoficiálních zdrojů tu velká část z nich pracuje načerno. Je tedy jasné, že lidé z Ukrajiny mimo jiné dlouhodobě pomáhají v tuzemsku řešit nedostatek pracovních sil.

Proč se poptávky po práci míjí s nabídkou

Přesto si ekonomové i zaměstnavatelé stěžují na nedostatek lidí, což považují pro českou ekonomiku za největší překážku. Důvodů je mnoho a kvůli některým nich žádají odborníci zjednodušení přístupu cizinců na náš trh práce – k čemuž aktuální vládní opatření více než slibně směřují.

Foto: Pixabay

Podle expertů se ovšem v současnosti nezaměstnanost dostala na přirozenou hranici a volní pracovníci v zemi jednoduše nejsou. Odbory naproti tomu nesouhlasí ani s jedním z tvrzení a trvají na zvýšení platu zaměstnancům.

Už ne jen uklízečky a dělníci

Co se týče zaměstnanců z Ukrajiny, není jich v Česku nedostatek jen na podhodnocených pracovních pozicích. Zatímco Češi stylizovali Ukrajince do představitelů levné pracovní síly, z Ukrajiny se během několika minulých let stala bez nadsázky technologická a IT velmoc.

Věděli jste například, že podle nejnovějších výzkumů se na jejím území nachází více než čtyři tisíce firem zaměřených na blockchain, vývoj počítačových her nebo třeba nanotechnologií? Zbývá jen dodat, že tento druh služeb je třetím nejdůležitějším exportním artiklem Ukrajiny. Příchozí oběti války tak rozhodně nebude v okolo potkávat jen na nekvalifikovaných pozicích – spíše naopak.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj info: https://www.siteone.cz/novinky/zdravotni-pece-penezni-dary-i-volne-pracovni-pozice/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.