V Třebíči mají dvě památky UNESCO, venkovní bazén se slanou vodou i ekotechnické centrum Alternátor

Když pojedete na kole z Jihlavy do rakouského města Raabs an der Thaya, budete projíždět městem Třebíčí. Je škoda se zde nezastavit a nechat bez povšimnutí řadu historických pamětihodností, z nichž některé jsou zapsány na seznam UNESCO. Dokonce se zde i zaplavete v aquaparku, případně se zchladíte v některém ze zdejších muzeí.

Za muzei do Třebíče

Letní sezóna bude s příchodem velkých prázdnin v plném proudu, což znamená také zvýšený pohyb lidí po zajímavých místech. O spoustu návštěvníků se rozroste i počet obyvatel Třebíče, která je lákavým cílem rodinných výletů. Máte-li doma zvídané děti, které to baví chodit po muzeálních expozicích, v Třebíči si přijdou na své. Ve městě najdete Muzeum Vysočiny Třebíč, a to v prostorách bývalého zámku. Galerie se nacházejí v Malovaném domě i v Zadní synagoze. V budově bývalé obuvnické továrny BOPO je otevřeno každou sobotu ekotechnické centrum Alternátor, které seznamuje návštěvníky s technikou, ekologií a energetikou.

Třebíčská židovská čtvrť a hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov je národní kulturní památkou. Se svými 2 600 náhrobky patří mezi největší židovské hřbitovy v České republice. Najdete ho na severní stráni Hrádku. Hřbitov byl založený v 15. století, nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1631.

V části města Třebíče zvané Zámostí leží třebíčská židovská čtvrť, která byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Je tak jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, která se na tento seznam dostala. Zámostí se nachází v centru města, na levém břehu řeky Jihlavy. Historie židovské čtvrti v Třebíči sahá až do 13. století. Cenná je zejména díky svému původnímu historickému půdorysu. Zajímavé jsou veřejné domovní průchody spojující sousední ulice a rohová loubí.

Dramatický osud zdejších obyvatel byl zejména za druhé světové války, kdy většina z nich zahynula v koncentračních táborech. Z původního počtu Židů se vrátilo jen deset osob.

Třebíčská židovská čtvrť. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Ben Skála BenFoto; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D-%C5%BEidovsk%C3%A1-%C4%8Dtvr%C5%A52009f.jpg

Bazilika svatého Prokopa

Románsko-gotická bazilika svatého Prokopa byla vybudována na místě původní mariánské kaple v letech 1240 až 1280. V roce 2002 byla zapsána na seznam UNESCO. Bazilika má tři lodi a dvě věže, délku 65,7 metru a šířku 20,2 metru. Význam baziliky tkví ve spojení principů dvou slohových období – románského a gotického slohu, přičemž gotické prvky nijak nepřekrývají ty románské. Zajímavé jsou například značky kameníků na některých kvádrech.

Aquapark Laguna

Protože léto je ve znamení vodních radovánek, můžete se přijít zchladit do prostřední třebíčského aquaparku Laguna. Najdete tu spoustu vodních atrakcí – divokou řeku, houpací kolébku, chrliče vody, masážní a vířivá lůžka, vířivé vany, podmořskou jeskyni s akváriem. Na ochozu okolo bazénu s plochou téměř 200 m2 jsou vyhřívané lavice. K dispozici je i venkovní bazén se slanou vodou.

Zdroj: https://www.lagunatrebic.cz/; https://alternator.cz/o-nas/; wikipedia.org

Bazilika svatého Prokopa. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org; autor: Maxx; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bazilika_svat%C3%A9ho_Prokopa_T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D_2009-08_(1).JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.