Vánoční trhy a nákupy v zahraničí: jaká jsou opatření?

Vánoční trhy

Vánoční nákupy v zahraničí budou zřejmě pro řadu z nás v letošním roce náročnější. Jednotlivé státy postupně zpřísňují podmínky pro vstup a pobyt v zemích, a to především díky opětovně sílící epidemii koronaviru. Jaké jsou aktuální podmínky v nejoblíbenějších destinacích pro návštěvu vánočních trhů?

Mnoho Čechů každoročně míří na vánoční trhy a zároveň i na nákupy do zahraničí. Nejčastěji se jedná o Německo či Rakousko. Naši sousedé v posledních dnech zpřísnili opatření. Jaká jsou aktuálně v platnosti a co potřebujete pro návštěvu vánočních trhů v Německu či Rakousku? Podmínky pro vstup do země se mohou lišit od podmínek vstupu na kulturní, společenské a sportovní akce.

 

Za nákupy do Německa s negativním testem, očkováním nebo prodělaným onemocněním

V případě Německa je při návštěvě vánočních trhů vyžadován negativní test, a to buď antigenní nebo PCR. V případě antigenního testu tento platí po dobu 48 hodin. PCR pak má platnost 72 hodin. Je nutné zdůraznit, že prokázání bezinfekčnosti negativním testem je možné pouze v případě návštěvy Německa, která nepřesáhne 24 hodin. V opačném případě by bylo nutné podstoupit nezbytnou karanténu a rovněž vyplnit příjezdový formulář.

Povinnost prokazovat se negativním testem neplatí pro očkované osoby nebo ty, které prodělaly onemocnění v posledních 180 dnech. Dále se nevztahuje na děti do 12 let věku.

Vánoční trhyFoto: Pixabay

K návštěvě trhů v Rakousku již test stačit nebude

V případě Rakouska vám při návštěvě vánočních trhů již test bohužel od 8. listopadu stačit nebude. To samé platí i v případě prokázání protilátek. Aby bylo možné trhy navštívit, je třeba být očkovaný nebo se prokázat dokladem o prodělaném onemocnění v posledních 180 dnech. Do 5. prosince lze také využít přechodné možnosti prokázání bezinfekčnosti absolvováním 1. dávky očkování v kombinaci s provedeným PCR testem. Po tomto datu to již nebude možné.

Povinnost prokazovat bezinfekčnost se nevztahuje na děti do 12 let věku, přičemž ve Vídni je tento věk snížen na 6 let.

 

Než vyrazíte na cestu, zjistěte si potřebné informace

Než vyrazíte na cestu, vždy si zjistěte informace o aktuálně platných opatřeních. Ta mohou být totiž upravována ve velmi krátkých intervalech v závislosti na aktuálním vývoji epidemie koronaviru. Situace se může lišit v jednotlivých regionech.

Dále je třeba myslet i na to, že podmínky pro vstup na kulturní akce či vánoční trhy v zahraničí mohou být odlišné od podmínek vstupu do konkrétní země.

 

 

Zdroj info: https://www.izdoprava.cz/jak-se-pripravuje-rakousko-na-zimni-sezonu/

Zdroj info: https://www.kurzy.cz/zpravy/618864-nova-pravidla-pro-prijezd-z-cr-do-nemecka-od-14-11-2021/

 

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.