Vánoční ovoce v obchodech 2. díl aneb na co se často zapomíná

Vánoční ovoce v obchodech 2. díl: Ne všechny druhy exotické ovoce dostupného na Vánoce jsou tak známé, jak by si zasloužily. A po některých méně známých druzích se rozhodně vyplatí sáhnout?

Pitahaya (pitaya)

Pitaya neboli dračí ovoce (dragon fruit) je vlastně plod kaktusu. Je vejčitý s tuhou slupkou, která nese několik šupin, odtud jeho název. V obchodech se nejčastěji objevuje druh s červenou slupkou a bílou dužinou. Můžeme ale narazit i na pitayu červenou i uvnitř a nebo na druh se žlutou slupkou a bílou dužinou. Červená dužina je chuťově výraznější než bílá. Chuť je sladkokyselá, podobně jako u kivi. Dužina je plná drobných černých semínek, které se jedí, naopak slupka je nejedlá. Ovoce lze oloupat, rozpůlit a vyjíst lžičkou, případně ho nakrájet na plátky jako meloun.

Maracuja

Marakuja neboli mučenka jedlá (passion fruit) je menší fialová nebo větší žlutá bobule. Fialové jsou menší než citron, zato žluté mohou být velké jako grapefruit. Vnitřek je šťavnatý a plný semínek. Můžeme ji vybrat lžičkou a sníst čerstvou, ale častěji se využívá při výrobě koktejlů nebo čajů. Lze ji také rozmíchat ve vodě a pít jako osvěžující nápoj.

Foto: Pixabay

Nashi

Říká se jí také japonská nebo asijská hruška. Tvarem je někde mezi jablkem a hruškou, bývá světle žluté barvy a jemnější chuti než naše hrušky. Můžeme narazit i na oranžovou nebo hnědou nashi. Prodává se v bílé síťce, aby plod neotlačil. Konzumuje se i se slupkou, která je velmi tenká. Pokud ji oloupeme, chuť je výrazně sladší. Využít ji můžeme rovněž do salátů.

 

https://vitalweb.cz/1671/exoticke-ovoce-zpestri-vas-jidelnicek-jake-druhy-jsou-nyni-dostupne-v-obchode, https://www.idnes.cz/hobby/domov/fiky-jak-kupovat-a-jist.A140106_155354_hobby-domov_mce, https://prima-receptar.cz/tajemne-nashi/, https://www.idnes.cz/hobby/domov/karambola-kyselina-stavelova-tropicke-ovoce.A140106_155130_hobby-domov_mce

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.