Hrad Vranov nad Malou Skálou v Českém ráji

V okrese Jablonec nad Nisou leží nedaleko Turnova obec Malá Skála, jež je známým výchozím bodem do zdejšího okolí. Vůkol ní se totiž nachází Český ráj s krásnou přírodou, pískovcovými skalami, zaniklými skalními hrady a vyhlídkami. Ti, kteří získávají novou energii návštěvnou přírodních památek, si zde do sytosti užijí všeho, po čem jejich oči a srdce prahnou.

Zřícenina skalního hradu Vranov

Strmé pískovcové bradlo na pravé straně řeky Jizery kousek od obce Malá Skála si v dávné minulosti vybrali pro stavbu svého sídla Heníček ze Skály a jeho otec Heník Štěpanický z Valdštejna a na Vranově. Hrad byl vystaven na počátku 15. století, od 50. let zažíval své nejlepší roky, a to v souvislosti s tím, že byl centrem husitů v této oblasti. To hrad stále vlastnili Valdštejnové. Jeho další majitel Jan z Vartemberka si úzký vztah s tímto místem nevybudoval. V průběhu 16. století hrad postupně pustl, až z něho zůstaly jen ruiny.

Lepší v tomto ohledu bylo pro hrad 19. století a éra romantismu, kdy se lidé zhlédli ve starobylých stavbách. Majitelem panství Malá Skála se v roce 1802 stal podnikatel v oboru textilu – František Zachariáš Römisch, jenž nechal postavit na troskách hradní kaple letohrádek. Ten v pozměněné podobě funguje dodnes, ale nyní jako občerstvení pro hladové a žíznivé turisty, kteří si na výlet s sebou nic na jídlo a pití nevzali.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na hradě Vranov. Foto autor: Palickap, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Kromě toho tu byla průmyslníkem Römischem vybudována vyhlídka a v prostorách hradu soustava pomníčků, křížů, náhrobků, nápisů, kamenných uren, tzv. Pantheon, jako upomínka na osobnosti z české a evropské kultury a politiky. Najdete tu taková jména, jako je Napoleon, Shakespeare, Goethe, Cervantes i bájné a skutečné osobnosti z českých dějin. Nejzachovalejší je asi kamenný pomník krále Jiřího z Poděbrad, který svým vzhledem připomíná brněnský orloj.

Jak se na Pantheon dostanete

Pokud jste do Malé Skály přijeli autem, odstavte ho tu na záchytném parkovišti na konci obce a na hrad se vydejte pěšky. Cesta není dlouhá, jen necelý jeden kilometr po lesním schodišti, které zvládnou i šikovní cyklisté. Trasa vede malebným údolím okolo mlýna. K návštěvě vyhlídky a samotného hradu Vranov to chce mít zdravé nohy, umět udržet balanc a nebát se výšek. Pro osoby méně fyzicky zdatné to rozhodně není nejlepší místo, kam by měly zavítat.

Když stanete na nejvyšším místě vyhlídky, bude před vámi krásný výhled do okolí. To samé ale platí i o návštěvě hradu ve skále. Člověka udiví, jak důmyslné bydlení si zde lidé v minulosti nejspíš vybudovali. Svou délkou 400 metrů patřil hrad Vranov k plošně největším fortifikačním stavbám v českých zemích. Bohužel se dodnes z něho zachovaly jen zbytky. Nejzachovalejší je jeskyně Spokojenosti, která sloužila pravděpodobně jako sklad potravin.

Zdroj: https://www.vranov-pantheon.cz/; https://www.youtube.com/watch?v=7pGDNJPkmUs

Pohled na Pantheon. Náhledové foto autor: Novotný M., CC BY 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.