chous

Choustník byl vlastně dvojhrad – co dalšího vám ještě může nabídnout?

Zůstává tak nějak ve stínu známějších památek v okolí, protože většinu pozornosti na sebe přece jen chtě nechtě strhává blízký zámek Orlík nebo Zvíkov. O to zajímavější výlet však může všem zvídavým turistům nabídnout. Tradiční turistické zázemí tu nečekejte, spíše si s sebou vezměte vybavení na letní piknik. Bude totiž určitě stát za to.

Určitě stojí za to poznamenat, že hrad Choustník je v současnosti zřícenina. Tyčí se na vysokém kopci nad stejnojmennou obcí a je opravdu unikátní českou raritou. Protože dvojhrad se dvěma věžemi nikde jinde u nás zkrátka neuvidíte.

Dva paláce za jednou hradbou

Ano, přesně tak tento dvojhrad vznikl. Ve 13. století si ho nechal vybudovat Beneš z Choustníka a jeho synům se tu po jeho smrti tak zalíbilo, že si zkrátka jeho vnitřní uspořádání rozvrhli po svém. Aktivně byl osídlen až do konce 16. století, od té doby chátral. I přesto je dnes v překvapivě dobrém stavu.

Ale než si budete moci jeho krásu vychutnat, připravte se na krátkou, ovšem intenzivní procházku. Kilometr stoupavým terénem dá zabrat i zkušeným cestovatelům. Ovšem na konci léta a na podzim si můžete tuhle namáhavou procházku vedoucí lesem zpestřit třeba sběrem hub, kterých tu prý roste opravdu hodně.

Choustník aneb na věž jako na rozhlednu

Čtyřhranná majestátní věž, vysoká 18 metrů, je turistům dodnes přístupná. A pokud vystoupáte až na její vrchol, můžete tu za dobrého počasí dohlédnout až na Šumavu nebo Brdy. A jde o výhled, který rozhodně stojí za to.

A určitě si nesmíte nechat ujít ani letní historické Choustnické slavnosti, během nichž ožívá hrad i jeho okolí středověkými kostýmy, řemesly a aktivitami. A pokud se vydáte po zelené turistické značce, můžete se obdivovat mnoha vzácným rostlinám (a s trochou štěstí i živočichům) zdejšího lesa nebo dojít až k blízké továrně na brambůrky a další slané pochoutky Bohemia Chips. No řekněte, který jiný hrad to má?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *