Velikonoční ostrov: Exotika i pořádná dávka tajemna

moai

I když se může zdát, že není na naší planetě co zkoumat a objevovat, opak je pravdou. Ještě dnes existují místa, která jsou opředena rouškou tajemství. A to je denně navštěvují davy turistů. Jedním z těchto míst je i Velikonoční ostrov. Proč se mu vlastně říká velikonoční? Kam zmizela část jeho obyvatel před příjezdem Evropanů? A kde se vzaly ty obrovské sochy, které sem lákají návštěvníky? Na některé z těchto otázek dosud neznáme přesné odpovědi.

Pupek světa

Velikonoční ostrov (známý také pod domorodým názvem Rapa Nui) se nachází na jihu Tichého oceánu a úředně patří k Chile. Kdysi vznikl díky sopečné činnosti a spoustu sopek tu najdete samozřejmě i dnes. Většinou se však vyskytují na mořském dně a jsou neaktivní.

Žije zde jen pár tisíc domorodých obyvatel, kteří sem pravděpodobně přicestovali z některých blízkých polynéských ostrovů. Zajímavé je, že ještě před příchodem Evropanů zde žila poměrně vyspělá civilizace, která bohužel celkem rychle zmizela. Vědci si doteď lámou hlavu s tím, jak to vlastně s obyvateli Rapa Nui bylo. Zatím hraje prim hypotéza naznačující dlouhotrvající souboj lidí s přírodou. Domorodci neuměli dobře hospodářsky využívat ostrov a zemědělství tu pro ně bylo dost náročné. K tomu připočítejte příchod Evropanů se svými nakažlivými chorobami a problém je na světě.

Rapa NuiRapa Nui: foto Pixabay

Obří sochy a křesťanský svátek

Proč se vlastně tento ostrov jmenuje Velikonoční? Byl objeven Holanďany v roce 1722 právě v čase těchto svátků. Přesněji na Velikonoční neděli. První kolonizátoři se zde podivovali hlavně nad sochami moai a děje se tak dodnes. I když už víme, k čemu sochy sloužily, kde vznikaly a jak s nimi domorodci pohybovali (přišel na to český inženýr Pavel Pavel), stále jsou symbolem tajemné a zapomenuté kultury rapanuiské civilizace.

Zdroj: https://www.national-geographic.cz/clanky/tajemstvi-velikonocniho-ostrova-proc-vymreli-jeho-puvodni-obyvatele-20150128.html

Moai: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.