Víno z Marsu: Vinice by na této planetě podle gruzínských vinařů mohly být

Mars

Že bychom si jezdili na dvojku bílého na Mars? Zajímavá a přinejmenším velmi netradiční myšlenka. Přišli s ní Gruzínci. Ti si totiž myslí, že by to bylo reálné už v aktuálním století. V pěstování vína nejsou žádnými nováčky. Víno pěstují už více než 8 000 let! Je jasné, že první kolonizátoři Marsu se budou muset obejít bez spousty různých požitků. Víno si však zřejmě nebudou chtít v žádném případě odpustit.

Nejdelší vinařská tradice na Zemi

Je to právě Gruzie, která se může pochlubit opravdu hodně hlubokou tradicí vinařství. Vždyť právě tady lidé pěstují vinnou révu neskutečně dlouho a skvělé víno se tedy popíjí již zmiňovaných 8 000 let. Aktuálně se právě zdejší inženýři pouštějí do nelehkého výzkumu, který by měl vést k vývoji technologií, jež by pomohly k tomu, aby se víno dalo pěstovat na rudé planetě.   

Vinice

Známý projekt IX Millennium

Samotnému pěstování vinné révy na Marsu se věnuje speciální gruzínský projekt nazvaný IX Millennium. Klade si za cíl vybudovat na Marsu infrastrukturu zemědělského charakteru, která dokáže zajistit dostatek vína pro kolonizátory této planety. Projekt je samozřejmě rozčleněn do několika fází, přičemž tu základní představuje volba vhodných odrůd, kterým by se na Marsu dařilo. Vypořádat se s drsnými podmínkami nebude rozhodně nic jednoduchého. Především tvrdé kosmické záření bude velkou překážkou. Nejspíše to zvládnou odrůdy bílého vína.

Mars

Pěstování v simulovaném prostředí

V příštích letech budou Gruzínci pěstovat odrůdy v laboratořích, které precizně nasimulují prostředí na Marsu. Víno, které tady bude, by mělo být maximálně rezistentní vůči mrazu, případně nadměrnému obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu. Stejně tak je na Marsu velmi nízký tlak vzduchu, což odpovídá na Zemi poloze někde kolem 6000 metrů nad mořem. A název odrůdy? Nejspíše černomořská Rkatsiteli, jež je vysoce rezistentní a má solidní výnosy.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.