Vsetín jako dějiště největší masové popravy v české historii. Vydejte se po stopách rebelujících Valachů

Na řece Vsetínská Bečva se dvacet sedm kilometrů severovýchodním směrem od Zlína rozprostírá město Vsetín, které leží v srdci Valašska. Má za sebou pohnutou historii, spojenou s povstáním Valachů za třicetileté války i tureckým vpádem. Díky krásné přírodě okolo je Vsetín vítaným cílem turistů. Na své i zde přijdou i milovníci historie.

Do Vsetína i na kole

Do Vsetína se v pohodě dostanete na kole po dálkové cyklostezce Bečva, můžete ovšem využít i svoje vozidlo nebo použít veřejnou dopravu. Když se vydáte po cyklostezce Bečva, jež spojuje města Vsetín, Valašské Meziříčí, Hranice, Lipník nad Bečvou či Přerov, uvidíte krásnou valašskou přírodu, dřevěnice, muzea, zámky i hrady.

Dominantou města Vsetína je renesanční zámek na Horním náměstí, ve kterém se nachází Muzeum regionu Valašsko s expozicemi o historii řemesel, umění a obyčejů. Za vidění stojí unikátní sbírka ohýbaného nábytku Thonet.

Valašské povstání a bitva u Vsetína

Zámek ve Vsetíně nechal postavit v 17. století tehdejší majitel vsetínského panství, kterým byl Albrecht z Valdštejna. Ten se také postaral o rekatolizaci svých poddaných. Vsetínští Valaši byli totiž většinou protestantského vyznání. To vedlo k valašské rebelii. Výsledkem byla v roce 1644 bitva u Vsetína, v níž byli povstalí Valaši poraženi císařským vojskem. Následovalo zatýkání a pak masová poprava asi dvou set vzbouřenců, která se stala jednou z největších poprav v české národní historii. Nedaleko kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně byl v roce 1966 odhalen kovový pomník Obětem valašského povstání se jmény popravených rebelů.

Památník valašského povstání. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Anatol Svahilec; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Vala%C5%A1sk%C3%A9ho_povst%C3%A1n%C3%AD,_Vset%C3%ADn.jpg

Malá zajímavost: Víte, že v americkém Texasu se nachází osada Vsetín? Založili ji v roce 1865 vsetínští imigranti a osada dodnes stojí asi 115 kilometrů od města Austin.

Naučná stezka Okolím Vsetína

V okolí Vsetína najdete hned několik turistických tras a naučných stezek. Za zmínku stojí naučná stezka Okolím Vsetína, jež představuje na 13 zastaveních přírodní zajímavosti mezi Vsetínem a Jasenicemi. Jedná se o středně náročnou stezku s výraznějším převýšením na počátku trasy. Dá se po ní jet i na horských kolech. Měří celkem 7 kilometrů. Stezka začíná na nábřeží Bečvy ve Vsetíně. Ideální je stezku navštívit v květnu a červnu, kdy rozkvétají na ní středoevropské orchideje a mečík střechovitý.

Zdroj: mapy.cz; wikipedia.org; https://www.ic-vsetin.cz/zamek/zamek-vsetin-2-11/; https://www.ic-vsetin.cz/naucne-stezky/naucna-stezka-okolim-vsetina/

Vsetínský zámek. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org; autor: Marzper; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vsetin_-_zamek.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.