Vydejte se po České republice historickým vlakem

Historické vlaky

Výlety vlakem jsou klasikou, kterou si většina z nás spojuje se vzpomínkami na dětství, kdy jsme se dostávali na tábory a hráli v kupé na kytaru. Věděli jste, že skutečně v dnešní době procestujete velký kus České republiky historickými vlaky, a ještě se skvěle pobavíte?

Bechyňka

V Táboře se každoročně koná společenská akce s názvem Léto na Bechyňce s vlaky. Nechybí tu ani dvě nádherné historické lokomotivy, kterým strojvedoucí vřele říkají Elinka a Bobinka. Od června do září se jimi můžete svézt po trati z Tábora do Bechyně.

Celičký festival je doprovázen bohatým programem na stanicích – například koncerty, poutí nebo výstavou o železnici pro děti. A podle všeho na vás možná čeká i překvápko! Jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 180 korun, pro dítě 80 korun.

Jeďte do říše snů a fantazie

Kdo by neznal dětský festival Jičín neboli město pohádek? S tím je spojeno i následující výlet. Pohádkový expres vyjíždí z Prahy a doveze vás přímo na slavnost. Děti si během cesty užijí spoustu zábavy a potěší je samotný program v Jičíně. Ať už se jedná o koncerty, soutěže nebo divadelní vystoupení přímo na náměstí, ti mladší prostě budou okouzleni, když se naživo setkají s několika postavami z pohádkových příběhů. A kdybyste si náhodou potřebovali výlet prodloužit, budete moci dojet až do Turnova.

Železniční muzeum, které nadchne nejen znalce

Hradec Králové se pyšní opravdu kuriózním železničním muzeem. Patří Českým drahám a je velmi zajímavé. Budete moci navštívit železniční dopravní kanceláře z období Rakouska-Uherska, prohlédnout si staré telegrafy, těsnopisné stroje a řadu dalších pomůcek, které byly nebo jsou na železnici potřeba. Většinu z nich si budete moci skutečně sami vyzkoušet, a v případě, že nebudete vědět, k čemu slouží, ochotní průvodci vám rádi poradí, k čemu se které udělátko využívá.

Řepařská drážka

Řepařská drážka
Foto: Actuell37, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kolinska_reparska_drazka_BS-80.jpg#/media/File:Kolinska_reparska_drazka_BS-80.jpg

Na kolínském předměstí Sendražice objevíte opravdu kuriózní cestovatelskou fascinaci. Nachází se zde prokazatelná železniční trať, která původně sloužila k přepravě řepy do přilehlého cukrovaru. Kompletní nádraží je postaveno v dobovém stylu, nechybí ztracené řemeslně secesní lampy ani staré dřevěné závory. Uvnitř je malé muzeum. Ale to není to nejkurióznější, protože se s tratí budete moci setkat i naživo. Vláček je tažen parní lokomotivou, která po necelých čtyřech kilometrech zastaví na zastávce Mlýnek, kde se najíte v jídelně postavené ve vigvamu. A následně se můžete vrátit zpět. Do budoucna se počítá s tím, že mezi Kolínem a Sendražicemi bude výletníky vozit lanovka. V současné době se musíte projít pěšky nebo využít veřejnou dopravu.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Jindřichohradecká úzkokolejka
Foto: Jitka Erbenová, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jind%C5%99i%C5%A1,_%C5%BEeleznice

Každé léto v Jindřichově Hradci často vyjíždí několik parních vlaků. Mají zde poslední funkční úzkorozchodnou železnici v rámci České republiky. Takže v případě, že potřebujete zažít něco neobvyklého, bývá to ten správný výlet pro vás. Úzkorozchodná železnice zde jezdí od roku 1897 na dvou tratích, do Nové Bystřice a Obrataně. Obě tratě jsou dlouhé několik desítek kilometrů a malé romantické stanice na nich jsou ukryté v lesích a vedou od nich horolezecké a cyklistické stezky. Na několika stanicích můžete skutečně zůstat a ubytovat se!

Zdroje info:

Náhledové foto: