Krakow

Výlet do polského Krakowa

Nejatraktivnějším místem a zároveň druhým nejlidnatějším městem Polska je Krakow.  Metropole leží na řece Visle a je považována za hlavní město polské kultury.  Od roku 1978 je dokonce zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Najdete zde spoustu historických památek a parků.

Rezidence polských králů

Krakow je zajímavý především pestrou architekturou. Najdete tady renesanci, baroko i gotiku, takže titul hlavního města kultury nedostalo náhodou.  Kromě velkého množství historických památek, narazíte i na řadu muzeí, divadel nebo uměleckých sbírek. Krakow je také historickou rezidencí polských králů a skvělou příležitostí pro návštěvu nejen vánočních trhů během adventu.

Královské město Wawe

Wawel je nízký, ale královský vrch s královským hradem a katedrálou sv. Stanislava a Václava. Wawel patří na seznam světového dědictví UNESCO a pyšní se také jeskyní Smocza Jama neboli Dračí sluj, před kterou stojí socha draka. Podle legendy nebezpečného draka, který lstí porazil rytíř Krak.  Královský hrad pochází z 16. Století a jedná se o renesanční stavbu a sídlo jagellonských králů.  Stavba je tvořena čtyřmi křídly, jedním paravánovým a třemi obytnými.  Po přesunu královského dvora do Varšavy sloužil hrad jako kasárna a poněkud chátral. Ve 20. Století však prošel renovací a v dnešní době je z něj muzeum.

Hlavní náměstí Rynek Glowny

Hlavním náměstím Krakowa je Rynek Glowny. Náměstí je čtvercového tvaru a společně s hradem Wawel patří na seznam UNESCO.  Náměstí tvoří střed města, do kterého vejdete starověkou Floriánskou bránou.  Jde o jedno z největších náměstí v Evropě a najdete zde několik renesančních i barokních paláců a domů.   Za zmínku stojí i socha spisovatele Adama Mickiewicze, gotická radniční věž nebo třeba kamenný románský kostel sv. Vojtěcha z 11. Století. Zároveň je nejstarším kostelem v Krakově.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *