Vyznáte se v lyžích? Jaké jsou ty nejvhodnější pro vás?

Lyžování

Vybrat správně sjezdové lyže v dnešní velké nabídce může vypadat jako problém, ale nebojte se, poradíme vám. Je to nakonec docela jednoduché.

Sjezdové lyže hledejte vždy raději ve speciálkách, jako je Endorphin Republic s odborníky, kteří dobře poradí. Vyplatí se využít nějaké testovací akce, kde si různé lyže vyzkoušíte.

Vybírejte vždy tak, aby seděly vašemu způsobu jízdy. Mohou být přitom klidně o trošku „lepší“, než jste vy. Zní to divně? Dobré lyže vám pomohou se za nimi „vytáhnout“ k lepší jízdě. Pokud nejste naprostí začátečníci, kteří vědí, že ani moc lyžovat nebudou, pak se ptejte vždy na lyže se dřevěným jádrem. Budou lepší, přesnější, lépe povedou v oblouku…

Jezdíte raději krátký oblouk? Berte slalomky, kratší lyže na kratší oblouk. Krájíte rádi delší oblouky? Pak vyberte delší obřačky, lyže na delší oblouk. Pokud nejste úplně vyhraněni (většina lyžařů), sáhněte po lyžích, které mají střední radius.

A teď druhé hlavní kritérium – výběr terénu. Pokud nejraději lyžujete rychle na upravené pistě v Alpách, sáhněte určitě po lyžích, které jsou jen na sjezdovku. Takové lyže jsou užší pod botou, rychle se překlápějí z oblouku do oblouku, prostě na sjezdovce je to na nich paráda. Perfektně se zaříznou a drží i na zmrzlé trati.

Pokud však máte rádi celodenní lyžování a navíc si to občas zkusíte v hlubším sněhu, vybírejte z kategorie „allmountain“. Takové lyže jsou širší pod botou (začínají na 73-75 mm).

Čím raději jezdíte mimo sjezdovku, tím vybírejte lyže širší a naopak. Velmi zhruba, do cca 85 mm pod botou takové lyže pojedou ještě obstojně i po sjezdovce a v odpolední rozměklé „oranici“ na nich budete na sjezdovce dokonce kralovat. Čím budou pod botou širší, tím budou lepší ve volném terénu a horší na sjezdovce. Pokud budete sjezdovku a terén střídat, vždy to bude určitý kompromis.

Komplikované se to může zdát s délkou lyží. Úplně zjednodušeně, lepší a také těžší lyžař volí delší lyže, čím horší a lehčí, tak zase lyže kratší. Kratší jsou točivější a ovladatelnější, delší zas lépe drží směr.

Vyplatí se pro ženy „dámské“ modely? Jsou na to různé názory. Mají je v nabídce všechny značky a neliší se jen designem. Vzhledem k tomu, že ženy jsou průměrně menší, lehčí a jezdí méně agresivně než muži, je jejich stylu uzpůsobena i konstrukce lyže. Ale pozor, dobrá agresivnější lyžařka tohle vůbec nemusí řešit a může klidně vybrat model unisex.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.