Vzestup a pád Tossa de Mar – z vrcholu slávy a k obyčejné rybářské vesnici

Pokud vás zajímají opravdu netradiční historické momenty a neváháte se za nimi vydat i někam do zahraničí, pak by vám určitě nemělo ujít město Tossa de Mar. Najdete ho ve Španělsku, a to konkrétně na pobřeží Costa Brava. A turistům toho dokáže nabídnout opravdu hodně. Proč je tomu tak se dozvíte z jeho historie.

Na úvod je třeba poznamenat, že na počátku svého vzniku bylo velmi významným centrem kultury a obchodu – dnes je z něj však pouhopouhá rybářská vesnička o 5 000 obyvatelích, a co za takto významnou změnu může?

Už staří Římané…

Faktorů je ve skutečnosti ve hře hned několik. Při pohledu do historických záznamů zjistíme, že toto místo bylo velmi navštěvováno už od starověku. Dokonce už v pravěkém období neolitu tu bylo možné narazit na první osídlení. Poté se tu vystřídali ještě Ibeřané vystřídaní Římany. K založení městečka pak došlo v 8. století před naším letopočtem.

Foto: Pixabay

A rozhodně nešlo o náhodně vybrané místo. Ve skutečnosti bylo třeba se přizpůsobit místnímu pestrému životu. Touto oblastí procházela totiž velká spousta lidí v čele s obchodníky. A právě proto se Tossa de Mar stala velmi rychle centrem obchodu a samozřejmě také kultury.

Až ke hvězdným výšinám

Další velký rozkvět města přišel v 15. století. Tehdy se totiž stalo honosným šlechtického rodu Torrestů de la Maresme. A právě oni zde nechali postavit velkolepý hrad Vila Vella. Šlo o jejich sídlo a zároveň nutný předstupeň obrany proti nájezdníkům z Afriky. Jejich nájezdy byly tak intenzivní, že místní obyvatelé opevňovali úplně vše – dokonce i kostel.

Těmto barbarům však hrad odolal. Osudným se mu stalo až habsburské povstání o tři století později. Jakmile byl polorozbořen, pozbylo město na významu a dnes je pouhou rybářskou vesnicí, byť hojně navštěvovanou turisty.

Zdroj: https://www.cz-milka.net/pamatky/11-zahranici-evropa/spanelsko-tossa-de-mar/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.