Luhačovice

Z Luhačovic se stalo město duchů: Starosta žádá otevřeným dopisem o pomoc

Když se řekne sousloví moravské lázně, pak se mnohým vybaví ty nejznámější – Luhačovice. Krásné městečko ve Zlínském kraji typické jak přehradou, tak i krásnou kolonádou, Jurkovičovými stavbami a čilým ruchem. Vše je v Luhačovicích stále, jen toho ruchu ubylo. Nic zvláštního v době, kdy celému světu poroučí mocný koronavirus, nicméně v případě lázeňské moravské dominanty se jedná o zničující záležitost. Starosta města dokonce zaslal premiérovi vlády otevřený dopis. A není se čemu divit…

Město závislé na turistickém ruchu

Luhačovice byly, jsou a budou zcela závislé na počtu lidí, kteří sem přijíždějí na procedury, wellness pobyty či za jinými aktivitami. Místní lidé jsou fakticky zaměstnáni v drtivé většině právě v oblasti služeb. Tuto skutečnost si jednoznačně uvědomuje zdejší starosta, který napsal předsedovi vlády otevřený dopis. Co všechno v něm popisuje a oč žádá? Pokusíme se vše shrnout do následujících řádků.

LuhačoviceLuhačovice: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Provázaná podnikatelská struktura

Většina místních zaměstnavatelů se podle starosty města Ing. Marian Ležáka snaží vyhnout hromadnému propouštění svých zaměstnanců. Rezervy se ale blíží k nule a příjmy fakticky neexistují. Trpí pochopitelně i rozpočet města. Místní poplatky za parkovné a jakékoli jiné služby neexistují. V programu Antivirus není úplně zahrnuta podpora zaměstnanosti pro příspěvkové organizace obcí. Ty se přitom nacházejí ve stejné situaci jako podnikatelé.

LuhačoviceLuhačovice: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Zrychlení toku finančních prostředků z programů COVID I. a II.

Přesně to si starosta přeje. I když je dle jeho slov oblast jednou s nejmenším počtem nakažených koronavirem díky maximální solidaritě a ohleduplnosti zdejších lidí, peníze chybí. Také proto by mělo dojít ke zrychlení toku finančních prostředků z programů COVID I. A COVID II. I hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se vyjádřil v tom smyslu, že pokud budou omezení provozovat lázně trvat, bude to pro podnikatele likvidační.Celkový restart podnikání v této oblasti by byl neskutečně zdlouhavý a náročný. Snad se tedy všechno podaří a zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 2000 lidí dokážou tuto krizi zvládnout. Bez pomoci vlády to ale zřejmě nepůjde.

Luhačovice: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

28 komentářů

 1. Otto Turza Odpovědět

  Pokračováním současného způsobu lázeňství nevidím světlo na konci tunelu.Stejně tak u všech aktivit založených na kolektivismu.Vystrašený svět spěje k individualismu a na tom je třeba stavět.Svět se v mnohém změnil a návrat do předešlého stavu nevidím vůbec,když,tak pouze v malé části nepodstatné.Ukáže se,kdo je ekonom a kdo hospodář.Ten první spláče nad výdělkem.Ten druhý,má šanci něco změnit k lepšímu.V případě Luhačovic ztrácím zcela své mládí.Zadlužený stát nemá šanci změnit trendy,které nastaly v potřebném rozsahu a lázeňství do priorit určitě patřit nebude.Co nastane pak,můžeme jen odhadovat.Nejspíše však se objeví nabídky cizího kapitálu a pak přijde hodina pravdy ta nejtěžší.Škoda.

  1. Alice Odpovědět

   Bělohrad patří Arabům ………….co nám dnes patří?
   Jak už jsem zde psala, nevěděli co by chtěli, neinvestovali jen hrabali. Stačí se podívat do Moravanu v Teplicích nad Bečvou, brzy bude za zenitem…stala se z něj a.s. a tak dále…..

 2. pavelpavel Odpovědět

  Podpory se dočká především Agrofert. Majitel Andrej B. a systém jeho sluhů se o to postará.
  A bude to do té doby, než koblihy skutečně zjistí, že jsou koblihami a ničím jiným.

     1. Samo

      Samozřejmě, že o tom pan Zelinka něco ví a ví to každý, kdo se aspoň trochu zajímá o dění kolem sebe. V době, kdy se začaly ve velkém dovážet ochranné pomůcky z Číny, tak se ozvaly firmy z tuzemska, které byly schopny vyrobit a dodat ochranné pomůcky proti Coronaviru, ale současná vládnoucí koalice je odmítla a mezi tuzemskými dodavateli uspěla pouze firma z Agrofertu a několik firem patřící sponzorovi hnutí ANO.

 3. Dana Odpovědět

  Luhačovice jsou nádherné a pokud je stát nechá padnout bude to velice nesprávné. Nikdy se už nic takového nevybuduje,

 4. Honza Odpovědět

  Evidentně se živí jen tím, že ostatní prachy vydělají a jim je tam přivezou.
  Když jsme tam projížděli, chtěli jsme se na Hotel Popper z četníků jít podívat, ale všude zákazy vjezdu.
  Možná by tedy měli přiložit ruce k nějaké práci a nečekat až je pro ně vydělá někdo jiný.

  1. Josef Odpovědět

   Pane, nevím, jakou prací se živíte vy. Zřejmě lékařská péče, služba v sanatoriích, gastronomii, úklid po zpovykovaných turistech, údržba zeleně a třeba i pečení lázeňských oplatků pro vás není ta správná práce. Připadá mi, že jste ten typ amerického turisty. Přijet na místo známé z televize autem, vyfotit se a dát si maximálně kávu se zákuskem. Odškrtnout si, nasednout a jet dál. Ale v Luhačovicích jsou i parkoviště mimo střed města. V lázních se příjemně chodí pěšky, jsou malé, všude je blízko.

  2. Bob Odpovědět

   A nechtělo by to zvednout prdel s auta a projít se nádhernou scenérií Luhačovic? To si vážně línej jako prase a nezvedneš prdel s auta!!!

 5. Míra Odpovědět

  Když jsem loni s kamarádem důchodcem hovořil a ptal jsem se ho proč jede do Egypta tam mi mimo jiné řekl,že je to pro něj levnější nežli Luhačovice .To je také jeden z důvodu současného stavu.

  1. Alice Odpovědět

   Naprostý souhlas….naše lázně už nevěděly co by chtěly, hlavně ne pacienty přes pojišťovnu, ale klienty, nejlépe zahraniční – samoplátce.

 6. Jura Odpovědět

  Jako důchodce potvrzuji to,že dovolená v Egyptě je levnější,než penzion v naší zemi.Všude jen ceny pro cizince,nyní jen křičí státe dej,budou muset přispůsobit ceny pro naše obyvatele,nebo zavřít krám,a živit se jinak.Podnikal jsem 15 let,vše jsem platil ze svého,dotace 0,dobře vím jak to funguje,různé kličky aby se platilo státu co nejméně,omlouvám se těm který toto neprovozují,a hlavně mělo by platit to,kolik si odvedl státu,podle toho dostaněš.

  1. Alice Odpovědět

   Co jsou to za podnikatelé, když hned – opakuji „hned“ po týdnu omezení nebo uzavření provozu jsou na dně?
   Jak je to možné? Vždyť by měli být pilířem státu, nebo se pletu?

 7. Milan Odpovědět

  Hlavně, že lázně poslaly velký příspěvek na volby Drahoše, kdyby to raději dali otrokům /zaměstnancům/.

 8. jara Odpovědět

  Vadí mi, že jsem omezován a nevím proč, když mi nikdo neřekne, jaké nebezpečí mi hrozí, kolik lidí je v místě nakažených. To jsem nesvéprávný? Proč je to plošně? Jak jsou kontrolováni nakažení, jejich pohyb, i těch v karanténě? Kde nejsou nakažení by obce mohli s místními fungovat.

 9. JAREK Odpovědět

  Proč lázně sponzorovali Drahoše,když nevěděli co je to za člověka.Tento kandidát na prezidenta
  chtěl letecký v noci dopravit na letiště Ruzyně mnoha utečenců a jeho výrok byl,proč by 10 000 obyvatel neuživilo 3 000 emigrantů.Lidé otevřete oči tady takoví člověk chce kandidovat na prezidenta v dalších volbách.

 10. Alice Odpovědět

  Lázeňství u nás přestalo mít tradici…lázně pro nemocné, po operaci a taky lázně podle nemocí a ne, že všechny lázně všechno. Lázně byly tak v kurzu, že na pojišťovnu nebylo pro Vás místo, objednat si léčení rok do předu a zaplatit nevratný rezervační poplatek 1000-3000 Kč. Je to normální? Tak snad se zase vše vrátí do normálních kolejí jak to bylo a ne sami samoplátci. A přesto si nyní všichni stěžují i když se doplácelo úplně na všechno………

 11. Ivona Odpovědět

  Lidi neblázněte, nemá cenu se urážet. Jedno je jisté, lázeňských rádoby domů je hodně a hostů málo, proto ceny vysoké a to návštěvnosti nepomůže. Luhačky jsou moje srdeční záležitost, jezdím tam už několik let na kratší pobyty nebo taky na turistiku. Mohu tedy srovnávat. Hodně se opravuje, vyrůstají nové welness domy, ty s rozumnou cenou jsou stále zaplněny. Ale úroveň lázeňství hodně poklesla a úroveň městských služeb také. A po covidu bude ještě hůř. Snad bude jiná koncepce lázeňství – každopádně držím Luhačovicím palce.

  1. Aster Odpovědět

   To vzájemné urážení je důsledkem toho, že lidem dochází trpělivost – a není se čemu divit.
   V poslední době je všechno jen o penězích…
   Moje kamarádka měla problém dostat vhodné lázně po operaci páteře – bylo to na konci léta a všude ji odkazovali na to, že mají plno – jednak díky voucherům na lázně od státu, kdy do lázní často jeli lidé, kteří je v podstatě nepotřebovali, až po cizince. Nakonec se jí podařilo lázně sehnat – jenže se do nich přepravovala skoro celý den…přitom ty nejbližší a nejvhodnější máme cca 15 km…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *