Z Luhačovic se stalo město duchů: Starosta žádá otevřeným dopisem o pomoc

Luhačovice

Když se řekne sousloví moravské lázně, pak se mnohým vybaví ty nejznámější – Luhačovice. Krásné městečko ve Zlínském kraji typické jak přehradou, tak i krásnou kolonádou, Jurkovičovými stavbami a čilým ruchem. Vše je v Luhačovicích stále, jen toho ruchu ubylo. Nic zvláštního v době, kdy celému světu poroučí mocný koronavirus, nicméně v případě lázeňské moravské dominanty se jedná o zničující záležitost. Starosta města dokonce zaslal premiérovi vlády otevřený dopis. A není se čemu divit…

Město závislé na turistickém ruchu

Luhačovice byly, jsou a budou zcela závislé na počtu lidí, kteří sem přijíždějí na procedury, wellness pobyty či za jinými aktivitami. Místní lidé jsou fakticky zaměstnáni v drtivé většině právě v oblasti služeb. Tuto skutečnost si jednoznačně uvědomuje zdejší starosta, který napsal předsedovi vlády otevřený dopis. Co všechno v něm popisuje a oč žádá? Pokusíme se vše shrnout do následujících řádků.

LuhačoviceLuhačovice: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Provázaná podnikatelská struktura

Většina místních zaměstnavatelů se podle starosty města Ing. Marian Ležáka snaží vyhnout hromadnému propouštění svých zaměstnanců. Rezervy se ale blíží k nule a příjmy fakticky neexistují. Trpí pochopitelně i rozpočet města. Místní poplatky za parkovné a jakékoli jiné služby neexistují. V programu Antivirus není úplně zahrnuta podpora zaměstnanosti pro příspěvkové organizace obcí. Ty se přitom nacházejí ve stejné situaci jako podnikatelé.

LuhačoviceLuhačovice: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Zrychlení toku finančních prostředků z programů COVID I. a II.

Přesně to si starosta přeje. I když je dle jeho slov oblast jednou s nejmenším počtem nakažených koronavirem díky maximální solidaritě a ohleduplnosti zdejších lidí, peníze chybí. Také proto by mělo dojít ke zrychlení toku finančních prostředků z programů COVID I. A COVID II. I hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se vyjádřil v tom smyslu, že pokud budou omezení provozovat lázně trvat, bude to pro podnikatele likvidační.Celkový restart podnikání v této oblasti by byl neskutečně zdlouhavý a náročný. Snad se tedy všechno podaří a zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 2000 lidí dokážou tuto krizi zvládnout. Bez pomoci vlády to ale zřejmě nepůjde.

Luhačovice: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.