Rodný dům Boženy Němcové

Zámek Ratibořice a Babiččino údolí

Mezi nejznámější výletní místa ve východních Čechách patří bezesporu okolí České Skalice. Pokud zde vyrazíte, pravděpodobně bude vaším prvotním cílem slavné Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích. Vyrazit sem můžete jak v letním období, tak i v zimě. V létne podíváte do míst, kde trávila své dětství spisovatelka Božena Němcová a v zimě můžete vyzkoušet místní bílé stopy a také některá podkrkonošská střediska. My se soustředíme spíše na to, co dělat v Babiččině údolí, respektive které jeho části navštívit.

Ratibořický zámekRatibořický zámek

Procházka Babiččiným údolím

Sehnat ubytování Babiččino údolí sice umožňuje, nicméně samotnou prohlídku budete mít bez problémů pořešenou za několik hodin. Pokud chcete prozkoumat zámek Ratibořice a Babiččino údolí, rozhodně si rezervujte alespoň půl dne. Prohlídka zámku s průvodcem něco zabere. Když vyrazíte ze zámku až ke splavu do Babiččina údolí, cesta vám zabere zhruba okolo půl hodiny. Po cestě si prohlédnete Staré Bělidlo, a to bez průvodce. Malá tradiční chaloupka je opravdu malebná. Podívat se budete moci i na mlýn a také na tradiční způsoby mandlování prádla. Vyfotit byste se měli i s velkou sochou babičky a celé rodiny Panklových. Zapomenout nelze ani na exotický skleník u zámku.

Viktorčin splavViktorčin splav

Cyklookruh Babiččiným údolím

Patříte-li spíše mezi příznivce turistiky na kolech, nezoufejte! Optimální volbou pro vás bude krásný cyklookruh vedoucí divokým údolím řeky Úpy. Zakončit jej budete moci na tradičním místě, které představuje turistická hospůdka v Havlovicích. V zimním období si vše můžete projet na běžkách. Zajímavé trasy nabízejí mimo jiné také blízké Jestřebí hory.

Mlýn a Staré BělidloMlýn a Staré Bělidlo

Zajímavé okolí Babiččina údolí

V blízkém okolí Babiččina údolí je rozhodně co zhlédnout. Jmenovat bychom měli stoprocentně návštěvu slavného safari ve Dvoře Králové, kde můžete sledovat divoká zvířata přímo z vašeho vozu. Tajemná je i vojenská pevnost v Dobrošově. Zapomenout nelze ani na Českou Skalici, kam můžete vyrazit za návštěvou muzea Boženy Němcové.

Infotabule

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *