Zatopené lomy v Česku: Ke kterému vyrazit?

Zatopený lom

Zatopené lomy jsou v letních měsících hojně navštěvované. Aby taky ne, romantika a čistá voda.  A jelikož letní teploty stále nekončí, máme pro vás několik tipů na nejkrásnější lomy v Česku.

Horní Cerekev

Zatopený kamenolom v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku se nachází za okrajem města. Zatopen byl už v roce 1980 po ukončení těžebních prací a jedná se o nejčistší koupání na Vysočině.

Kurovický lom

Kurovický lom je přírodní památka, kterou najdete ve Zlínském kraji necelé 2 kilometry od obce Kurovice. V roce 2014 byl zrušen zákaz koupání a v současnosti je návštěvníkům přístupný za menší poplatek.

Výkleky

K nejkrásnějším místům ke koupání v Olomouckém kraji patří Výkleky na Přerovsku.  Zatopený lom je oblíbeným místem potápěčů a voda je zde průzračně čistá až do hloubky 5 metrů.  Dalším zatopeným lomem v Olomouckém kraji je u Obce Olšovec, asi 7 kilometrů od Hranic na Moravě.  Zatopený břidlicový kamenolom je místo s vysokými stěnami lomu a dno je vyplněno rozlehlou vodní plochou.,

Lomy u Trhové Kamenice

V Pardubickém kraji na Kamenném vrchu se dříve ve třech zdejších lomech těžila žula. Lomy se nachází necelé 2 kilometry na východ od Trhové Kamenice. Nyní je zde příjemné koupání a také tuto lokalitu vyhledávají často potápěči. Na dně najdete dokonce několik atrakcí jako například sošku lachtana, vodníka, golfové odpaliště a další.

Lom Šífr

Lom Šífr se nachází v Moravskoslezském kraji u obce Svobodné Heřmanice. Díky nádherné čisté vodě s délkou 500 metrů, viditelností 20 metrů a hloubce až 35 metrů je atraktivní hlavně pro potápěče. Pod hladinou na potápěče čeká spousta artefaktů připomínající těžbu a předměty které už přidali sami potápěči.

Žulové lomy u Nečína

Ve středočeském kraji najdeme malé žulové lomy severně od obce Nečín.  Třeba největší ze třech lomů Vančátka, lom Špic s lekníny nebo lom Jiraska. Zdejší romantické prostředí přilákalo už nejednoho filmaře.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.