Zdědili jste dům po rodičích a jezdíte do něj jen párkrát do roka? Nový zákon může způsobit jeho vyvlastnění

Vyvlastnění čehokoli je ve společnosti stále velmi horkým tématem. A není divu, vždyť doby, kdy bylo možné jen tak „beztrestně“ sáhnout na cizí majetek tu byly ještě poměrně nedávno (a skutečně se na ně nevzpomíná snadno).

Ovšem vypadá to, že v některých částech světa (a to nikoli v těch „méně civilizovaných“) k něčemu podobnému opět směřujeme.

Aktivní soused na vyvlastnění domu stačí

Stačí se jen podívat za kanál La Manche. V Anglii má totiž vláda a místní samosprávy pravomoc vyvlastnit majetek, pokud je to nezbytné pro veřejný zájem, jako například pro výstavbu silnic nebo jiných veřejných zařízení. V takovém případě majitel nemovitosti obdrží adekvátní finanční náhradu za vyvlastněnou nemovitost. Na tom by nebylo nic zvláštního – něco podobného se děje i u nás.

Foto: Pixabay

Ovšem stejné pravomoci má nově i tehdy, pokud má dojem, že je nemovitost v určité čtvrti dlouhodobě neobývaná, což by mohlo narušit např. charakter sousedských vztahů v okolí (ať už si pod tím představujete cokoli). Pokud se tedy například sousedovi nebude zdát tráva dostatečně posekaná, vrata natřená a vůbec, může klidně na příslušný úřad nahlásit podezření na nedostatečné využívání nemovitosti.

Musíte se obhájit

V takovém případě obdržíte od úřadu dopis, v němž se bude tázat na aktuální status domu, na jeho využití a podobně. Na ten samozřejmě musíte adekvátně zareagovat. Myslíte si, že je tím vše vyřešené, že přece platíte zálohy za energie, chodíte několikrát ročně sekat trávník a podobně? Ani zdaleka – pokud má totiž na váš dům jednoduše někdo „spadeno“, mohou se tyto dotazy pravidelně a poměrně často opakovat. A jestliže z nějakého důvodu nezareagujete včas, přijde na přetřes právě vyvlastnění. Absurdní? Ne, realita současné Velké Británie.

 

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/jana-tatyrkova-chteji-nam-vyvlastnit-dum-uz-zase-3960, https://medium.seznam.cz/diskuze/jana-tatyrkova-chteji-nam-vyvlastnit-dum-uz-zase-3960

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.