Zimní dovolená – v některých státech Evropy nepotřebujete zimní pneumatiky

U nás je jejich použití nutností, to samé ovšem neplatí pro mnohé naše blízké i vzdálené sousedy. A to nejenom na jihu Evropy, ale i na dalekém severu. Ovšem někdy jde o výjimky s omezením. Jak si pohlídat nutnost pořízení zimních pneumatik při cestování vlastním automobilem vám poradíme v tomto článku.

Asi vás nepřekvapí, že na letních pneumatikách si můžete klidně vyrazit prakticky kamkoliv na jih Evropy. Takové Španělsko nebo Portugalsko se sněhem příliš pyšnit nemůže, takže u nich je logicky požadavek na zimní pneumatiky zcela zbytečný.

V Beneluxu jen někde

Další země, které s rozdílem mezi zimními a letními pneumatikami ve svých předpisech nepočítají, jsou některé státy Beneluxu. Konkrétně jde o Nizozemsko a Belgii. Ovšem pozor, tady už zimy tak mírné nejsou, zvažte tedy případná rizika.

Tady byste absenci zimních pneumatik nejspíš nečekali

A kam dál? Kupodivu do Polska. Ano, stačí jen vyrazit za hranice a starosti se zimními pneumatikami jsou minulostí. Ovšem na stejné vlně je překvapivě i Dánsko. Tahle severská země nechává všechno na odpovědnosti řidičů. Policisty se speciálním přístrojem na měření hloubky dezénu proto nečekejte. Nesetkáte se tu ani s žádnými vyznačenými úseky, do nichž by byla zimní výbava nutná. My však raději doporučujeme ji nepodceňovat. Pro jistotu.

Na letních, ovšem s výjimkami

To taková Ukrajina nebo Švýcarsko mají zimní pneumatiky jen doporučené – ovšem nikoli povinné. A tady právě tkví ten významný rozdíl: zatímco legislativa předchozích států o zimních pneumatikách vůbec nemluví, Švýcarsko a Ukrajina připouštějí, že by se mohly hodit. Takže pokud způsobíte nehodu na letních, můžete se těšit na pořádnou pokutu. A podobné je to i v Chorvatsku, ovšem s tím rozdílem, že zimní pneu jsou povinné jen na některých úsecích.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.