150 km/h už v ČR nebude jen nesplněným snem. Na vybraných úsecích můžete sešlápnout plyn k podlaze už letos

150 km/h dálnice, 150 km/h, dálnice, rychlost na dálnici, řidič, novinka

150 km/h už v ČR nebude jen nesplněným snem. Na vybraných úsecích můžete sešlápnout plyn k podlaze už letos . Již deset let je v české politice žhavým tématem možnost dosažení rychlosti 150 km/h na vybraných úsecích českých dálnic. Nyní se tento sen blíží realitě a konkrétní plány dostávají konkrétní podobu.

Proměna snů ve skutečnost

Dlouho očekávaný cíl zvýšit rychlost na 150 km/h konečně nabral na síle. Pokud vše půjde podle plánu, bude v druhé polovině roku instalováno proměnné dopravní značení, které připraví půdu pro spuštění pilotních úseků. I když přesný časový harmonogram realizace bude stanoven později v tomto roce, mezi řidiči, kteří bydlí poblíž možných testovacích úseků, již nyní panuje nadšení.

Kde si budeme užívat vyšší rychlost

Aktuálně probíhají projekční práce na pilotním úseku dálnice D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi. „Zóna 150″ však nebude zahrnovat celou délku 56 kilometrů, který tato města dělí, policie v současné době zvažuje nejvhodnější úseky pro realizaci. Jedním z možných kandidátů je úsek od Soběslavi směrem na jih. I tady by se však měla rychlost v průběhu dne upravovat podle potřeby v závislosti na stavu vozovky (za zhoršeného počasí vám elektronické tabule ukážou rychlost nižší).

auto

Foto: Pixabay

Pokud se pilotní fáze osvědčí, otevřou se široké možnosti pro další vysokorychlostní úseky. Ministerstvo uvažuje o zavedení podobných zvýšení rychlosti například na na úsecích dálnic D1, D5 a D11. Je tedy možné, že poměrně brzy si bude moci na dálnicích opravdu „zařádit“ – ovšem samozřejmě se vší opatrností. Čím vyšší rychlost, tím horší následky s sebou totiž nese případná nehoda.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/cesko-dalnice-rychlost-150-km-h-ministr-doprava-kupka.A240404_182536_ln_domov_rkj?zdroj=top, https://www.lidovky.cz/nazory/dalnice150-km-h-ludek-niedemayer-automobily.A231019_160032_ln_nazory_hud, https://www.denik.cz/doprava/rychlost-150-na-dalnici-v-cesku-prehled.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.