5 úžasných festivalů, na které se vyplatí na podzim 2022 vyrazit (a co si vzít na sebe)

Festival

Když se řekne hudební festival, většinou se člověku vybaví léto, zapadající slunce „pařící“ lidé v párty outfitech a slunečních brýlích.

O naši pozornost se ale teď začíná ucházet subkultura podzimních festivalů: akcí, na kterých sice není takové horko, ale přesto se na nich můžeme těšit na nadupané hudební interprety.

Pohodlně se usaďte, protože průvodce po těch nejlepších podzimních festivalech je tady, a rovnou vám i řekneme, co si vzít na sebe.

Amsterdam Music Festival –⁠ 22. října

AMF je podzimní oslavou všeho, co se člověku vybaví, když se řekne techno, trance a hardstyle.

Tahle jednodenní akce, na které vystoupí superhvězdy z celého světa, se koná v Johan Cruijff Areně. Můžeme se těšit na ty největší machry, kteří budou mixovat tu nejlepší hudbu současnosti, a publikum se může těšit i na vyhlášení žebříčku DJ Mag Top 100 DJsDJ Mag Top 100 DJs, kdy se bude udělovat řada cen a na závěr speciální trofej pro světovou jedničku mezi dýdžeji.

I přes obrovský zájem jsou vstupenky stále za pouhých 89 eur. Spousta fanoušků taneční hudby si u takové ceny musí říct „No, nekup to!“

Co si vzít na sebe: Akce se koná pod střechou, takže pláštěnku můžete nechat doma. Stačí si vzít ten nejlepší outfit na rave, jaký doma najdete. A samozřejmostí jsou svítící tyčinky.

FestivalFoto: Unsplash

When We Were Young – 22., 23. a 29. října

Pokud máte rádi indie, emo a punk, možná by stálo za to udělat si výlet do Las Vegas na jeden z nejvíc cool alternativních festivalů široko daleko.

When We Were Young má sice stejný název jako píseň od Adelepíseň od Adele, ale hudební nabídka je spíš rockovější – v říjnu se tu můžete těšit třeba na My Chemical Romance, Taking Back Sunday nebo Jimmy Eat World.

Akce se koná ve festivalovém areálu v Las Vegas, který má rozlohu 15 hektarů a nachází se podél slavného lasvegaského Stripu. Pokud vás láká zkusit si nějakou strategii pro blackjackstrategii pro blackjack, varujeme vás. Do místních kasin vás totiž nejspíš ve festivalovém outfitu nepustí, takže bude třeba se převléknout.

Co si vzít na sebe: Americké festivaly jsou proslulé tím, že na nich frčí nejnovější festivalová móda, ale vzhledem k tomu, že v době konání WWWY bývá ještě teplo, vystačíte si s klasickou rockovou kombinací džínové sukně a trička.

BIME Live – 26. – 29. října

Bilbao je známější spíš festivalem BBK Live, který se tu koná v červenci, ale BIME Live jako jeho mladší bráška se těší čím dál větší oblibě. A troufáme si říct, že je i víc cool.

Tahle dvoudenní akce má za sebou impozantní výsledky, v posledních letech na ní hráli miláčci publik The Chemical Brothers, Imagine DragonsImagine Dragons a Basement Jaxx.

V roce 2021 se na akci podepsaly silné covidové restrikce, přestože během nich zaznamenala vzestup španělská superstar Bad Gyal. Letos už ale akce bude opět normální a na hlavní scéně vystoupí řada interpretů z rockového, popového i elektronického světa.

Co si vzít na sebe: Na podzim bývá v Baskicku docela chladno, ale okolí výstaviště Bilbao Exhibition Center vás zahřeje. Vyrazte tam dobře zabalení a bundu si nechte v šatně, abyste to mohli pořádně rozjet!

Festival III Points – 22. – 24. října

Pokud jste spíš lidé, kteří mají rádi pestrou směsici žánrů, na festivalu III Points se dočkáte nové hudby, protože v elektronickém line-upu nebude chybět hip-hop, pop, punk rock ani soul.

Jako příklad si uveďme letošní ročník. V pátek se o první místo podělí tanečně-punkové superhvězdy LCD Soundsystem se španělskou popovou hvězdou Rosalií. Spolu s nimi se pak můžete těšit i na krále elektra Jamese Blakea a houseového DJ Black Coffeeho.

Kromě hudby tu bude k vidění také skvělá umělecká zóna s obrovskými nástěnnými malbami a živými graffitiživými graffiti, kde se kreativci určitě vyřádí.

Co si vzít na sebe: Akce se sice koná v říjnu, ale v Miami, takže očekávejte zvýšenou vlhkost. Vezměte si něco lehkého a nějaký pěkný, velký klobouk, který vás ochrání před sluncem.

FestivalFoto: Unsplash

Transmission – 17. září

Organizátoři Transmission berou název akce vážně a místo konání přesouvají do různých koutů světa. Letos už bohužel festival proběhl.

Vše začínalo v roce 2006 v Praze, o osm let později se akce přesunula do Bratislavy a pak opustila hranice Evropy a zavítala do Bangkoku a Sydney. Od roku 2019 je v Austrálii, ale akci prakticky hned narušila pandemie.

V roce 2022 se akce vrací v plné síle jako plnohodnotný rave, na kterém vystoupí Ferry Corsten, Markus Schulz a Rank 1, kteří jsou miláčky fanoušků tranceové hudby. Pokud zrovna nejste v Austrálii, pak se asi festivalu nezúčastníte, ale ten, kdo vyrazí, jistě ocení velmi slušnou cenu 140 australských dolarů.

Co si jinak vzít na sebe na takový festival: V Melbourne budou v září v polovině jara, takže se oblékněte jako na britské léto – ovšem bez obavy z deště!

Zdroje info: https://www.tycico.cz/tohle-nejsou-jen-tak-obycejne-graffiti-15-ukazek-street-artu-ktere-jsou-jako-zive

https://www.irozhlas.cz/zpravy-tag/imagine-dragons

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.