Gotický hrad Bellver kousek od hlavního města Mallorky býval sídlem zdejších králů

Mallorca je největším ostrovem Španělska. Jeho délka je 110 kilometrů a šířka mezi 60 až 90 kilometry. V sezónu tu najdete davy turistů, z nichž větší část pochází z Německa. Ostatně cestovní ruch patří k hlavním příjmům zdejších obyvatel. Kromě koupání může Mallorca nabídnout také historické památky. Nejvíce je jich v hlavním městě Palma de Mallorca. Najdete tu třeba i středověký hrad Bellver, a to jen 3 kilometry od městského centra.

Elegantní sídlo králů

Ve výšce 112,6 metrů nad mořem se nad přístavní zátokou vypíná gotický hrad Bellver, jehož původní účel byl opevněná královská rezidence pro krále Jakuba II. Stavět se začal v roce 1300 a dokončen byl o devět let později. Jako sídlo králů skutečně sloužil, ale v 18. století se z něho stalo vězení a na počátku 19. století fungoval jako mincovna. V období španělské občanské války v letech 1936 až 1938 zde bylo opět vězení.

Hrad má zajímavý kruhový půdorys s centrálním nádvořím, dvěma patry a se čtyřmi věžemi, jež jsou orientované ke čtyřem světovým stranám. Už na počátku své existence byl koncipován jako pevnost, která ale nabízela elegantní bydlení hodné králů. Pro větší bezpečnost ji obklopovaly dva příkopy. Na dvoře se nachází cisterna na vodu, do níž byla sváděna voda z teras.

Jedna z věží hradu Bellver. Foto: Pixabay

V současnosti slouží jako hradní muzeum

Hrad Bellver je přístupný veřejnosti. Dostat se k němu je možné městskými autobusy i soukromým vozidlem, které lze odstavit na parkovišti. Hrad je otevřený od úterý do soboty v čase mezi 10. a 18. hodinou (od října do března). Vstupné pro dospělého vás vyjde na 4 Eura a pro mládež od 14 let a seniory 2 Eura. V neděli je vstup zdarma.

V rámci prohlídky hradu Bellver se návštěvníci seznámí s historií města Palma de Mallorca. V prvním patře je sbírka klasického sochařství kardinála Despuiga (1745-1813). Na hradě najdete také pokoj, respektive vězení, který obýval významný španělský politik a spisovatel Gaspar Melchor de Jovellanos (1744-1811).

Zdroj: https://castelldebellver.palma.cat/; https://es.wikipedia.org/wiki/Castillo_de_Bellver

Hrad Bellver. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.