Albánie a její památky z doby Osmanské říše

Nezáleží na tom, jestli jste právě fanoušci Velkolepého století, nebo zda chcete jednoduše svůj letošní výlet pojmout tak trochu tematicky. Albánie byla po značnou část své historie v područí osmanů a nepřekvapí, že právě po nich tu zůstaly i četné památky.

Kruja

Hrad a pevnost Kruja leží asi 25 kilometrů severovýchodně od hlavního města Albánie. Právě tady bránil největší národní hrdina Albánie Gjorg Kastrioti Skanderbeg svou zemi 35 let před dobyvačnými Turky. Kruja překonala čtyři obležení a vzdala se teprve ve chvíli, kdy Skanderbeg zemřel. Dnes tu najdeme jeho muzeum a obnovený orientální trh. A pokochat se můžeme také nádherným výhledem z věže. Nedaleko leží také národní park Qafe Shtama.

Gjirokastra

Sem je třeba zamířit zejména kvůli typické balkánské architektuře osmanského období (malé kamenné domy, navržené jako hrady) a zrekonstruovanému starému osmanskému bazaru. Ale najdeme tu i moderní památky, třeba letoun US Air Force nebo národní folklórní festival, konaný každých pět let (poslední se uskutečnil v roce 2015) A mimochodem Gjirokastra je pojmenována po „Albánském drakovi“, výše zmíněném Skanderbergovi.

Berat

Leží na řece Osum a říká se mu také albánský Bělehrad nebo také „Město tisíce oken“. Jde o jedno z nejstarších albánských měst, která vzkvétalo právě během vlády Osmanské říše. Místní charakteristická směs osmanské a albánské architektury je zapsána i na Seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavním turistickým lákadlem Beratu je hrad Kalaja ze 14. století, minout nesmíte ani muslimskou čtvrť Mangalem (právě díky ní získalo město svou přezdívku) a Královskou mešitu, postavenou za vlády sultána Bajezida II. (dědeček Sulejmana I.) v roce 1495.

A proč „Město tisíce oken“? Protože leží na kopci a pokrývá doslova každý jeho čtvereční centimetr. Domy za sebou stojí jako vojáčci a ukazují návštěvníkům místo střech své fasády.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.