Améba požírající mozek si připsala další oběť. Nakazit se můžete při koupání a nejvíce případů je v Česku

Améba požírající mozek si připsala další oběť a rozhodně není žádnou vymyšlenou hrozbou. Naopak – je zcela reálná a i když se vyskytuje vzácně, dokáže člověka velmi rychleji zabít. Do historie jejího zkoumání se bohužel velmi nevesele zapsalo i Česko.

Améba požírající mozek má vědecký název Naegleria fowleri. Jde o druh volně žijící améby, která může způsobit vzácné, ale závažné onemocnění nazvané primární amébová meningoencefalitida (PAM). PAM je infekce mozku a míchy, kterou způsobuje proniknutí améby do těchto orgánů.

Kde se lze nakazit

Améba Naegleria fowleri se vyskytuje v teplých sladkovodních jezerech, řekách a na jiných místech se sladkou vodou a může se dostat do nosu člověka, například při plavání, skocích do vody nebo jiných vodních aktivitách. Poté proniká do mozku a míchy, což může vést k zánětu mozku, otoku mozku a poškození mozku, což může způsobit smrt. Její nejnovější obětí je čtyřletý chlapec z USA, který se podle všeho nakazil kvůli vyplachování nosu kontaminovanou vodou.

Foto: Pixabay

Příznaky nakažení mozkožravou amébou

Symptomy PAM mohou zahrnovat bolesti hlavy, horečku, zvracení, zmatenost, ztrátu koordinace a křeče. Pokud se tyto symptomy objeví po vystavení se sladkovodním zdrojům, je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, protože PAM bývá smrtelná – uvádí se, že 97 % pacientů nákazu nepřežije.

Naštěstí je PAM je velmi vzácné onemocnění a podle Centers for Disease Control and Prevention (CDC) bylo mezi lety 1962 a 2020 v USA zaznamenáno pouze 149 případů. Největší epidemie se však odehrála v ČR a to v letech 1963–1965 v Ústí nad Labem. Améba se tehdy „usídlila“ v městském bazénu a nákaze podlehlo 16 mladých lidí.

 

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mikrob-pozirajici-mozek-trapil-cesko-ted-ho-nasli-v-texasu-121653, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mikrob-pozirajici-https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/am%C3%A9ba-si-vy%C5%BE%C3%A1dala-dal%C5%A1%C3%AD-ob%C4%9B%C5%A5-p%C5%99%C3%AD%C4%8Dinou-je-pravd%C4%9Bpodobn%C4%9B-voda-z-kohoutku/ss-AA18wgc4

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.