jes1

Belianská jeskyně aneb na výlet do Tater

Jde o jednu z největších atrakcí Belianských Tater a jedinou, pro turisty zpřístupněnou vysokohorskou krápníkovou jeskyni, v Tatranském národním parku vůbec. Najdete ji na severním svahu Kobylího vrchu a zaujme vás především rozlehlými dómy s bohatou krápníkovou výzdobou.

Belianská jeskyně je nádherně nasvětlená a navštívit ji můžete po celý rok (v pondělí jsou zavírací dny). Zabalte si však s sebou teplé oblečení – teplota v jeskyni obvykle nepřesahuje 5 °C. Za její vznik může tmavě šedý vápenec Belianských Tater, kterým po miliony let prosakovala voda. Ta se poté mísila s vodou podzemní, díky čemuž vznikla v jeskyni celá řada zajímavých a unikátních prvků podzemní výzdoby.

Belianská jeskyně – na návštěvě u zbojníků i v hudební síni

Trasa celé prohlídky vede skrz fantastické chodby a dómy s malými jezírky i nástěnnými vodopády. Navštívit tak můžete Vysoký dóm, Zbojnickou komoru, Hudební síň s krápníkovými vodopády nebo Dóm SNP. Největším lákadlem je však bezesporu Palmová síň s jedinečnými pagodovými stalagmity.

jes2

Náš tip: Ve vstupu do jeskyně si dobře prohlédněte nápisy, zanechané zde horníky a kopáči v době objevení jeskyně.

Vážná hudba mezi krápníky

Mimochodem Hudební síň nemá svůj název pro nic za nic. Původně své jméno dostala díky jemnému zvuku kapiček vody, dopadajících z živých krápníků na hladinu jezera. Dnes jsou zde dokonce příležitostně pořádány koncerty vážné hudby. Akustiku zde prostě stojí za to zažít, takže půjde-li to, naplánujte si výlet do Belianských Tater i s hudebním zážitkem (plánované akce najdete na oficiálních stránkách jeskyně).

Celková délka chodeb Belianské jeskyně dosahuje téměř 4 km, ovšem turistům je zpřístupněno pouze 1 370 m. Prohlídka s průvodcem trvá asi 70 minut. Kromě neživé krásy tu můžete narazit i na celou řadu vzácných a chráněných živočichů, například netopýra velkého, netopýra východního nebo plcha velkého.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *