Chojník – nejvýše položený hrad Krkonoš

Největšími věžemi se sice pyšnit nemůže, zato se na hory pod sebou dívá z toho nejvyššího kopce, který může podobnou stavbu hostit. Najdete ho na polské straně Krkonoš, a na rozdíl od mnohých podobných památek je bez problémů přístupný po celý rok.

S jeho nepřístupností se koneckonců pojí i zajímavá legenda. Podle ní se princezna Kunigunda rozhodla pojmout za muže toho, kdo dokáže na oni třikrát objet mohutné hradby. Bohužel, všichni nápadníci ztratili svůj život při pádu do hluboké rokle (jeden z nich tu prý dodnes okolo hradeb objíždí jako duch). Jen jedinému se podařilo náročný úkol splnit, ten si však krutou princeznu odmítl vzít. A ta pak ukončila svůj život skokem právě do té rokle, která předtím zahubila tolik mužů.

Chojník a Piastovci

Počátky hradu Chojník, postaveného na stejnojmenném kopci, se pojí se šlechtici z rodu Piastovců, obývající oblast na konci 13. století. Původně šlo nejspíš o dřevěný zámeček. Ten vzal však za své při požáru a byl nahrazen mohutnou kamennou stavbou. Během husitských válek se na hradě usídlila skupinka odbojářů, těžící z jeho nedobytnosti. Dlouho byli postrachem okolních cest a obchodních karavan.

Ovšem až do 16. století Chojník neměl žádné hradby, spoléhal jen na svou nepřístupnou polohu. Všechno změnily až vpády Turků do Evropy. V této době byl hrad také významně rozšířen a zveleben.

Za všechno může blesk

Dnes je z kdysi pyšného hradu jen ruina se zbytky věží a hradeb. V 17. století zničil celý hrad požár zapálený bleskem, a ten pak už nebyl obnoven. Nicméně o dvě století později byla zachovalejší z věží přeměna na turistickou ubytovnu, kterou lze využít dodnes.

Každý rok se zde pořádá také rytířký turnaj „O zlatý pás hradu Chojnik“ a rekonstrukce bitvy o Chojník, vedené v roce 1241 s Tatary. Jde o podívanou vskutku velkolepou. Nechte se strhnout odvahou rytíře Baltazara Szafranka při své návštěvě i vy!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.