Vstup do Biskupské kupy

Biskupská kupa: Výlet na pomezí ČR a Polska

Hledáte nějaké zajímavé turistické cíle, kam by stálo za to vyrazit? Pak určitě vsaďte na Zlaté Hory, oblast nacházející se na pomezí Moravy a Polska. My jsme se tentokrát vydali na rozhlednu Biskupská kupa nacházející se nedaleko samotného města Zlaté Hory. Ostatně právě toto město může být výchozím bodem. Trasa je dlouhá 4 km. Naše cesta byla ovšem mnohem jednodušší. Zvolili jsme v podstatě tu nejkratší pěší, která existuje.

Petrovy boudy jako výchozí bod

Jako startovní místo jsme zvolili Petrovy boudy. Jedná se v podstatě o menší parkoviště ve výšce 706 m n.m. Je tady i zastávka autobusů, takže není vždy nezbytné brát vlastní auto. Parkoviště není asfaltové, za nepříznivého počasí počítejte s bahnem. Ostatně samotná cesta na vrchol dlouhá 1,5 km také vede po hlíně kombinované s kameny. Parkování není placené a hned u něj zaujme zbořená dřevěná bouda.

Petrovy boudy

Petrovy boudy

Nápis v lese

Pohodová cesta se solidním sklonem

Cesta na vrchol vede částečně lesem a částečně místy, kde řádil kůrovec, takže na sluníčku. Přesto příjemná záležitost. Počítejte se třemi rozcestníky. Druhý nazvaný Pod Rudolfsheimem už je ve výšce 855 m n.m. nabízí krásné výhledy. Další rozcestník nacházející se nad velkým křížem je už polský. Ostatně právě tady se nachází také hranice s Polskem, což dokladuje i hraniční kámen. I borůvky nacházející se tady jsou asi polské. Českých je ale po cestě také spousta!

Kříž a vysílač

Kříž po cestě

Česko-polská hranice

Česko-polská hranice

Zajímavý vrchol se vším všudy

Rozhledna Biskupská kupa se nachází v nadmořské výšce 891 m n.m. a je opravdu stylová. V podstatě je postavená na česko-polském turistickém přechodu. Počítali jsme, že má celkem 101 schodů včetně těch venkovních. Zaplatíte vstupné, což dokumentuje naše fotografie. Není vysoké a za výhledy peníze určitě stojí. Můžete si dát také něco dobrého v bufetu, který je hned vedle staveniště turistické chaty. To je také zajímavé už jenom samotnou cedulí, jejíž fotku si také můžete prohlédnout. Otázkou zůstává, jestli se někdy stavba skutečně dokončí…Ceny relativně lidové. Posezení na vrcholu vcelku pohodové. Dolů na parkoviště seběhnete za nějakých 15 minut svižnou chůzí. Nahoru se cesta docela vlekla. I tak ale nenáročnou trasu doporučujeme!

Biskupská kupaRozhledna na Biskupské kupě

Bufet Biskupská kupa

Bufet na Biskupské kupě včetně ceníku

Nápis na stavbě

Nápis na stavbě turitické chaty

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *