chilli

Cestujete? Přibalte si do batohu chilli papričky – jejich účinky vás překvapí

Vcelku nezáleží na tom, zda se letos vydáváte někam do českého kempu, nebo využijete možností pomalu ale jistě se otevírajících hranic. Na otravu jídlem můžete narazit kdekoliv. A jak jí účinné předcházet?

České cestovatelské manuály doporučují (leckdy s trochou nadsázky) zapít každé jídlo pořádným panákem slivovice. Alkohol jako částečná dezinfekce opravdu funguje, ovšem nelze zapomínat ani na jeho negativní účinky, které tu určitě vypisovat nemusíme. A čím ho tedy nahradit?

Chilli paprička vás dokáže ochránit před otravou jídlem

Určitě ne nejrůznějším dezinfekčními tabletami a léky. Možná se budete divit, ale mnohem lépe vám poslouží chilli paprička. Kapsaicin, obsažený v jejích plodech, totiž dokáže účinně blokovat působení některých toxinů.

Ať už tedy narazíte např. na nedovařená vajíčka nebo maso z pochybného zdroje, chilli papričky si s tím poměrně efektivně poradí. Není to samozřejmě 100% a účinnost se přímo odvíjí od použité dávky, ale za pokus to určitě stojí. Ne náhodou se většina jídel, prodávaných na ulici (a to zejména v exotických zemích), v chilli doslova topí. Prevence otravy však není jediným důvodem.

chilli

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Překonání vysokých teplot i zrychlení metabolismu

Také špatně snášíte, když se stupnice teploměru přehoupne přes třicítku? Pak si dejte něco pořádně kořeněného. Chilli totiž napomáhá pocení, což náš organismus celkově ochlazuje. A aby toho nebylo málo, také ho zrychluje.

Zefektivňuje trávení a zvyšuje spotřebu kyslíku (a to až o 30 %). Zrychlením dýchání se opět lépe ochlazujeme, netíží nás těžká jídla v žaludku apod. A opět se stačí podívat na světovou mapu – nejvíce chilli se konzumuje právě v tropických zemích, zatímco směrem k pólům jeho obliba klesá.

Tak proč tedy jeho výhod nevyužít i pro sebe? Pokud jste konzumaci pálivých jídel jen trochu nakloněni, určitě to zkuste. Budete příjemně překvapeni.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *