Černobyl

Chci vidět Černobyl. Jak na to?

Místo jaderné havárie z osmdesátých let láká. I proto mnoho lidí zavítá na Ukrajinu do Černobylu. Některé cestovky sem i konají své zájezde. Pojďme se podívat na to, jak postupovat, pokud se do této zvláštní destinace chcete podívat!

S průvodcem

Vyloučená zóna u bývalé jaderné elektrárny Černobyl je vlastně již kultovní. Není mnoho lidí, kteří by o katastrofě neslyšeli. A možná i proto toto mysteriózní místo láká. Musíte nejdříve zažádat o povolení u ukrajinských úřadů. To však nedoporučujeme dělat sami. Ukrajinci jsou byrokraté, a vše chtějí mít přesně vypsané, jinak se žádostí nebudou zabývat. Většina lidí tak cestuje s průvodci nebo přes agentury. A má to své výhody. Ví, jak jednat s Ukrajinci a samozřejmě ví i o rizicích, takže vás nevezme tak, kde je to nebezpečné.

Orientační ceny

Agentur, cestovek a různých průvodců, kteří nabízejí cesty do této ukrajinské destinace je opravdu mnoho. Může za to i nárůst počtu turistů v poslední době. Orientační ceny se tak mohou lišit, avšak v průměru dáte za jeden den prohlídky v Černobylu asi 100eur. Tedy necelých dva a půl tisíce českých korun. Dva dny pak vycházejí na něco okolo 250 až 300 eur. No a nejdražší je dvoudenní pobyt, který je spojen i s exkurzí místní elektrárny. Zde zaplatíte i okolo 11 tisíc korun za osobu.

Je třeba bát se záření?

I z této stránky věci se stal byznys. Některé agentury půjčují lidem dozimetry, tedy známé přístroje na měření míry záření v místě. Jde však spíše, než o zdravotní a bezpečnostní pomůcku, o zpestření výletu a zábavy. Navíc agentury si nechávají za takové půjčení platit velké sumy. Pokud však budete dodržovat všechny pokyny, nemělo by se vám nic stát. jsou zde, ale například přísné nároky ohledně oblečení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *