Co jste nejspíš nevěděli o nejstarší pyramidě v Egyptě

Pokud patříte mezi milovníky starého Egypta, možná se vám zdá, že vás už oblast Sakkáry nemůže ničím překvapit. Snad jen tím, jak v ní egyptská vláda postupně zpřístupňuje stále další a další památky v rámci podpory turistického ruchu. Ale pojďme se na ni teď podívat trochu podrobněji.

A to konkrétně na nejslavnější památku celé oblasti- stupňovitou pyramidu faraona Džosera. Najdete ji ve stínu rozlehlých palmových hájů na západním břehu Nilu. Stačí zamířit asi 30 kilometrů jižně od Káhiry.

Džoser tu nebyl první

Obvykle označujeme Džosera jako jediného majitele, jehož sen mu pomohl uskutečnit architekt jménem Imhotep. Mimochodem právě jeho postava byla po dlouhou dobu považovaná jen za mýtus, dokud se mezi rozvalinami v okolí pyramidy nenašel zbytek jeho sochy nejenom s jeho jménem, ale i tituly.

Pochází z doby asi 2 700 let před naším letopočtem a patří zakládajícímu panovníka 3. dynastie, Džoserovi. Ano, patří, ale on s její výstavbou nezačal. Byl to jeho předchůdce Nebbka. Ale právě Džoser je považován za skutečného zakladatele Staré říše (3. až 6. dynastie).

Džoserova pyramida a její stupně

Jde o první známou historickou stavbu, v níž byl ve větší míře použit dosud jen obtížně zpracovatelný stavební materiál – kámen. I díky tomu se dodnes dochovala ve skvělém stavu. Totéž se ovšem nedá říct o komplexu, který ji obklopuje. Monumenty z hlíny, hliněných cihel a rohoží (byť samozřejmě doplněné kamenem) měly napodobovat Džoserův pozemský příbytek – královský palác.

Mimochodem jako jediná pyramida má tato obdélníkový půdorys, všechny ostatní jsou čtvercové. Vycházela totiž ze staršího pohřební monumentu – mastaby. Vlastně vypadá jako několik mastab navršených na sebe. Podle některých teorií má znázorňovat schodiště vedoucí do nebe, podle jiných prvopočáteční pahorek stvoření. A v každém případě jde však o úchvatnou stavbu, kterou se vyplatí obdivovat zblízka.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.