castle-2964093_1280

Co nabízí Čachtický hrad

Kdo by neznal Čachtickou paní. Lákalo vás také někdy podívat se, kde žila? Nemáte to zas tak daleko, i když zahraničí to je. Řeč je o Čachtickém zámku. Dnes si jej zblízka představíme. Co toto bývalé panství Alžběty Bathoryové turistům nabízí?

Donedávna jen ruina

Byla opravdu překvapivé, že dlouho byl tento Čachtický hrad jen ruinou, která byla volně přístupná a mohli jste ji navštívit ve dne nebo v noci, v létě či zimě. Ani fakt, že jde o místo spjaté se známou Čachtickou paní na tom dlouhá léta nic neměnil. Poté však přišla rekonstrukce. Ta probíhala dva roky. Mezi lety 2012 a 2014. Od té doby platí jasná pravidla prohlídek této zříceniny. Z ruiny se stala památka první kategorie.

Jak se sem dostat?

Dostanete se sem jednoduše. Můžete jet autem nebo vlakem. vždy povede vaše trajektorie z Nového Mesta nad Váhom do Čachtic. Jde o asi čtyřkilometrový úsek. Z Nového Mesta můžete také zamířit do Višňového. To je vzdálené asi 10 km. Obě cílové stanice jsou skvělým počátečním bodem pro výlet na hrad. Nejlepší turistický pěší okruh je pak následující: Čachtický hrad – Velký Plešivec – Hrachoviště – Višňové – Čachtický hrad. Celkem jde o trasu dlouhou 10 km. Převýšení dělá 500 metrů a bude vás to stát asi 3 až 4 hodiny vašeho času.

Co hrad nabízí?

První brána je bez problémů. Projdete ji bez jakékoli podmínky. Ta druhá je však již omezená otevírací dobou. Brzo ráno a večer tedy již nemusíte mít štěstí. Platí se zde 3 eura za vstup. Po zaplacení se vám nabízí k prohlédnutí druhé nádvoří a hospodářské budovy. Jádro celého komplexu prošlo při rekonstrukci největší změnou. Bylo zbaveno suti a zřícených zdí. Otevřely se nové sklepy a také malé nádvoří v centru hradu. Zde můžete využít plochu pro odpočinek. Celý komplex stojí za návštěvu. Po rekonstrukci se turistům ukazují místa, která před ní vidět nemohli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *