Gibraltar

Co se stane, až zmizí z Gibraltaru všechny opice…

Kdy jednou Gibraltar navštívil, dobře ví, jak otravní umí tito jindy veselí savci být. Tedy pokud budete tak nerozumní a vytáhnete před nimi svačinu. Proč si je však místní tak hýčkají a nechají je provádět i takové lumpárny, o kterých slýcháme snad jen z Asie?

Místní opice náleží k druhu magot bezocasý (Macaca sylvanus). A skalnatý Gibraltar se jimi jen hemží. Zaměřují se zejména na davy turistů, ale vhod jim přijde i osamělý cestovatel. Ano, i na tak malém kousku země, jako je Gibraltar se můžete chvílemi pohybovat docela sami.

Opičky jsou tu vítanými návštěvníky

Ale zpět k naší původní otázce – proč právě opice? Inu, místní legenda praví, že dokud zůstanou na Gibraltaru opice, bude toto území patřit Britům. Neškodná legenda, řeklo by se. Ale podle referend, která se v Gibraltaru jednou za pár let pořádají, na tom zdejším obyvatelům opravdu záleží.

Gibraltar

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejvíc opiček potkáte, když se vydáte mimo vyasfaltované stezky po skále Gibraltar. Nenechte se odradit občasnou neschůdností terénu, zážitky opravdu stojí za to. Ano, můžete sice nahoru i dolů vyjet autem, ale tak nějak to není ono, mnohem lepší je použít lanovku a dolů sejít pěkně po svých.

Prošlapané cestičky vám mohou ušetřit i nějaké to vstupné

Na Gibraltaru je hned několik pamětihodností, které byste určitě neměli minout. V první řadě jde samozřejmě o letiště, jehož přistávací dráha je pravidelně zpřístupňována projíždějícím automobilům.

Dále jsou to červené telefonní budky, zbytky britské pevnosti a zahrady s botanickým parkem. A samozřejmě i Héraklovy sloupy, které tu podle legendy vystavěl legendární hrdina. Za vstup k nim se platí, ovšem pokud se asfaltovým cestičkám vyhnete a vezmete to dolů se skály raději „pěkně nadivoko“, pak se placenému vstupu elegantně vyhnete. Přímo na plošině s vyhlídkou už žádný hlídač nestojí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *