Dieta a dovolená? Víme, jak nepřibrat

Zmrzlina

Co jíst na dovolené a nepřibrat? Poradíme, na co si dát pozor, jakým způsobem se stravovat i co si objednat v restauraci. Zaměřili jsme se také na to, zda má cenu objednávat si snídaně na ubytování. Nebo jestli můžete jedno za čas zhřešit a dát si dezert.

Vařte a stravujte se low carb

Low carbLow carb stravování je odlehčené a není na něm nic komplikovaného. V zásadě jde jen o to snížit příjem sacharidů. A abyste neměli hlad, naopak navýšíte množství bílkovin a tuků ve stravě. Pokud se hrozíte toho, že přijedete do cizího prostředí a neseženete potraviny, na jaké jste zvyklí, vezměte si s sebou balíčky s low carb dietou.

Na Ketodiet.cz se dají pořídit buď jednotlivá proteinová jídla. Nebo balíček s chody na delší časové období. Low carb potraviny (nejčastěji v instantní podobě) si připravíte sami během pár minut. Je jedno, jestli máte vlastní apartmán, obytný vůz nebo kempujete pod stanem.

Do low carb moc nepatří chleby, housky a další dobroty od pekaře. Co jíst místo pečiva? Zeleninu, případně keto nebo low carb pečivo, konjakové těstoviny a další nízkosacharidové potraviny. Ty mají minimum sacharidů, za to hodně bílkovin. A tak máte vyřešené i dilema ohledně toho, co jíst večer před spaním k večeři.

ZeleninaZelenina: Foto Pixabay

Můžu jíst dezerty a sladké? Pozor na kalorický příjem a výdej

Co se dezertů týče, nepřehánějte to s nimi. Jednou za čas si určitě nějaký můžete dát, zejména jestli jste byli na výletě nebo jste se věnovali jiným aktivitám. Hlídejte si kalorický příjem a výdej. Chytré hodinkyChytré hodinky vám pomohou váš metabolismus sledovat a efektivně s ním pracovat.

Jak nepřibrat na dovolené? Energický příjem musí být v rovnováze s výdejem. Jestli ale chcete hubnout, měl by být příjem o něco menší než výdej. Takže když budete ve větším kalorickém deficitu, klidně si nějaký ten dortík dejte. Po celodenním polehávání na pláži vám ale moc neprospěje.

Společnosti, které se zabývají low carb stravováním, nabízí i nízkosacharidové dezerty a sladkosti. Tak proč je nevyzkoušet. Podívejte se na srovnání keto dietsrovnání keto diet a vyberte si firmu, která vám nabídne ideální svačinku na výlety nebo na pláž. Ani vám nebude líto, že děti mají zmrzlinu a vy nic.

DezertDezert: Foto Pixabay

Co jíst na dovolené v restauraci nebo bufetu?

Low carb stylem se dá stravovat i v restauracích. Takže když si někam vyrazíte, nepropadejte panice, že si nesmíte nic dát. Co jíst večer při hubnutí? Nebo k obědu? Objednejte si něco bohatého na bílkoviny – hovězí steak, maso na přírodní způsob, mořské plody, ryby. Vyhněte se těstovinám, rýži nebo bramborám. Jako přílohu zvolte grilovanou zeleninu.

Další dobrou volbou jsou polévky a saláty. Co jíst při hubnutí za polévky? Ideálně nezahuštěné, tedy vývary a zeleninové. V polévce může být kromě masa a zeleniny také nějaká luštěnina nebo brambor. Už si ale nedávejte pečivo. 

Salát je klasika, kterou se nedá nic zkazit. Ale je to opravdu tak? V některých českých restauracích stále narazíte na nešvar, že jinak lehké jídlo utopí v kalorické bombě z majonézy, smetany a dalších věcí. Takže pozor na zálivku. Pokud je smetanová, nepřehánějte to s ní. Nejlepší je na bázi oleje, citronové šťávy a bylinek, případně v podobě balsamica nebo redukce z granátového jablka. Jestli se vyhýbáte masu, salát s kozím nebo ovčím sýrem je super volba – sýr je plný bílkovin a dobře zasytí.

A co na snídaně na ubytování? Jestli přemýšlíte nad tím, zda objednat, nebo ne, zjistěte si, co vlastně nabízí. Takové kontinentální snídaněkontinentální snídaně většinou za nic nestojí. Přitom jestli chcete na dovolené zhubnout, měli byste dbát na poctivé snídání. To už je lepší si připravit něco k snědku svými vlastními silami.

I po alkoholu se přibírá

Když si klademe otázku, jak se stravovat při hubnutí na dovolené, nesmíme zapomenout zmínit alkohol. Ve dnech volna si každý rád dopřeje skleničku něčeho dobrého. Vždyť co je na tom špatného? V zásadě nic, pokud se tedy zrovna nesnažíte zhubnout.

Alkohol je totiž plný cukru a kalorií. Jestli si navíc dopřáváte míchané nápoje, tak alkohol kombinujete se sladkými džusy a šťávami. A to je jen další cukr a kalorie navíc. Nechceme vám alkohol zcela zapovídat. Ale držte se při zemi a nepřehánějte to.

Pár skleniček vína nebo piva ničemu neuškodí. Ale jestli se opijete, může to špatně dopadnout. Jednak si tělo nadbytečné kalorie uloží. A za druhé se vám snadno stane, že ztratíte vůli a v noci si dopřejete nějakou kalorickou bombu, ať už je to pizza nebo gyros.

 Zdroje info: studentpoint.cz, ketodiet.cz 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.