Do mnoha obyčejných kontejnerů už na cestách odpadky nevyhodíte – začínají se na nich totiž objevovat chytré zámky

Jak to vypadá, nejspíš nám velmi brzy nezbude nic jiného, než si své odpadky z místa, kam cestujeme, zase pěkně odvézt domů. Mnohé městské samosprávy totiž začínají využívat chytré zámky na kontejnery.

Jde o poměrně bohulibý počin, protože zodpovědná místa díky nim zajišťují, aby měli do kontejnerů přístup jen oprávnění občané. Je tedy možné nasadit například žádaný množstevní sběr i v rámci bytové zástavby.

Zamezení odpadové turistiky jako hlavní záměr

Zámky, které se na kontejnery nasazují, pro své fungování nepotřebují elektřinu – fungují na baterky. A mají opravdu výdrž – garantují 100.000 otevření. Města se díky nim snaží dosáhnout co nejvyšší možné míry třídění a snížení množství vyprodukovaného odpadu.

To je samozřejmě z širšího hlediska správně, jen je třeba s tím počítat a vzít si na své odpadky trochu větší batoh. S ohledem na cílené zamezení tzv. odpadové turistiky budou totiž města stále častěji budovat adresnou odpadovou infrastrukturu, která občanům poskytne pohodlné a motivující prostředí pro zodpovědné třídění.

turisté

Foto: Pixabay

Inspirace u slovenských sousedů

Skvělým příkladem je v tomto ohledu například slovenské město Dubnica. To na svém území postupně instaluje i polo podzemní kontejnery. Ty sice pojmout více odpadu, ale takzvaná sídlištní anonymita do nich dokáže naházet i to, co by si lidé jinak nedovolili. Město proto začalo koncem zimy 2021 s postupným nasazováním chytrých zámků. Do kontejneru se tedy dostane jen ten, kdo za něj takříkajíc platí poplatek.

V případě jakéhokoliv problému tak bude jasné, koho za potíže vinit. Zařízení nevyžaduje manuální registraci u kontejnerů, a pro svůj provoz nepotřebuje elektrické připojení. Přístupy pro čipy se přidělují vzdáleně prostřednictvím online platformy, kde je pověřený pracovník aktualizuje pro jednotlivé domácnosti v reálném čase.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Samosprávy začínají využívat chytré zámky na kontejnery | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.