Po stopách Albrechta z Valdštejna do Mnichova Hradiště. Zdejší zámek nabízí také k vidění knihovnu, o kterou pečoval Giocomo Casanova

Květnové dny zalité jarním sluncem, které už dokáže pořádně zahřát, jsou přímo ideálním časem na výlet. A tak máte-li čas a nechce se vám sedět doma, vyrazte do přírody nebo třeba za historickými památkami. V Českém ráji je krásně a v Mnichově Hradiště se můžete jít podívat do zdejšího barokního zámku.

Mnichovo Hradiště a Václav Budovec z Budova

Město Mnichovo Hradiště je z Prahy dostupné po dálnici D10, jež vede přes Mladou Boleslav do Turnova. Od Prahy je vzdálené jen 60 kilometrů, takže autem jste tam do hodiny. Což je tak akorát vzdálenost na jednodenní výlet po krásách naší republiky. Město založili cisterciáčtí mnichové před rokem 1279, husité ho v 15. století vypálili a jedním z majitelů byl i významný český politik Václav Budovec z Budova, jenž byl popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí a jeho celý majetek byl zkonfiskován. Město koupil Albrecht z Valdštejna a ten ho pak postoupil svému bratranci Maxmiliánu z Valdštejna. V jeho rodě bylo panství až do roku 1945.

Zámek Mnichovo Hradiště

Lákadlem města Mnichovo Hradiště je zdejší zámek, který nechal postavit Václav Budovec z Budova jako původně renesanční stavbu. Od 17. století do roku 1945 ho ale vlastnili Valdštejnové. Barokní podoba zámku pochází z přestavby na přelomu 17. a 18. století.

Dobové zámecké interiéry obsahují vzácné bohaté sbírky – delfskou fajáns, míšeňský, japonský a čínský porcelán, kostýmy, zbraně, unikátní historické divadlo s funkční mašinérií. Za pozornost stojí i zámecká knihovna se 22 tisíci svazky, o něž pečoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov, který také patřil Valdštejnům. Návštěvníci mají k dispozici hned tři prohlídkové okruhy, a to zámecké interiéry, divadlo a Svatou alianci a kapli svaté Anny. Za každý okruh se platí zvlášť vstupné. Všechny tři okruhy vyjdou dospělého na 430 Kč, zámek je otevřen kromě pondělí od 8.45 do 16.00 hodin.

Kaple svaté Anny. Foto: Wikimedia Commons.org, autor: Milada12 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kaple_svat%C3%A9_Anny,_Mnichovo_Hradi%C5%A1t%C4%9B.JPG

Kaple svaté Anny a Albrecht z Valdštejna

Součástí zámeckého areálu je také bývalý kapucínský klášter v typickém jednoduchém, strohém a nezdobném slohu. Neméně zajímavá je naproti tomu bohatě zdobená barokní kaple svaté Anny z 20. let 18. století, která se nachází u řádového kostela Tří svatých králů zmíněného kláštera kapucínů, s nímž je propojena. Kaple je místem posledního odpočinku frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna a jeho manželky Lukrécie Nekšovny z Landeka. Nachází se v ní také lapidárium středočeské barokní plastiky. Najdete tu asi na 50 pískovcových soch známých mistrů – Jelínka, Brauna, Platzera.

Zdroj: wikipedie.org, www.zamek-mnichovohradiste.cz

Zámek Mnichovo Hradiště. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: VitVit https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mnichovo_Hradi%C5%A1t%C4%9B_z%C3%A1mek_8.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.